Rozmařilka vám....

Rozmařilka Vám....
20. března 2018 Hrajte, kapely! Autor: Kateřina Kovaříková

V letošním roce si připomíná 50. výročí založení dechová hudba Rozmařilka z Kobylí na Břeclavsku. Oblíbená hodová kapela připravuje výroční koncert, pro vás bude vyhrávat v pořadu Hrajte, kapely! ve čtvrtek 22. března 2018 za pět minut pět odpoledne.

„Z mladých výhonků vinohradů se začala v roce 1967 rodit i mladá dechovka pod vedením Mětoděje Hanáka z Brumovic,“ takto uvedl Rozmařilku Stanislav Pěnčík v roce 1994. Od vzniku kapely uběhlo 50 let. Rozmařilka byla ve své době nejlepší kapelou regionu, později se stala vyhledávanou a oblíbenou hodovou muzikou. Dodnes má své fanoušky na Břeclavsku, Hustopečsku a Mikulovsku. "Rozmařilka vám“, tak se jmenovala kazeta, kterou kapela natočila v roce 1994. Z ní vám nabídneme ukázky.

Od roku 1977, od desátého výročí trvání kapely, spolupracoval s muzikanty odborník na slovo vzatý, Jožka Ištvánek z Hovoran. Kapelník jej zval vždycky, když se muzikanti připravovali na nějakou mimořádnou událost. A úspěchy pod Ištvánkovou taktovkou nenechaly na sebe dlouho čekat: třetí místo na Zlatém hroznu v Mikulově, za vítěznou Mistříňankou a tehdy velice populární kapelou Šarovec z Hluku. Ve stejném roce, tedy v roce 1980, vítězství v okresním kole Zlaté křídlovky v Týnci a postup do krajského kola.

Rozmařilka hraje v 80. letech při všech příležitostech v tanci, na přehlídkách, také estrádní pořady. Ale stává se z ní především úspěšná hodová kapely. Pavlovice, Dunajovice, Němčičky, Nikolčice, Vranovice, Přibice, Horní Bojanovice, Starovičky a další mnoho obcí vítalo kapelu na hodech a dalších akcích. Rozmařilka uměla hrát podle představ a místních zvyků, proto byla tak oblíbená. Muzikanti totiž musí hrát podle noty stárků a hostů, nikoliv podle své chuti.

Kapelou prošlo téměř sedm desítek muzikantů a zpěváků, kteří působili aspoň chvíli jako stálí členové. V novém tisíciletí na kapelu stále více doléhaly problémy se sháněním stálých muzikantů a zajištění činnosti velké kapely. V březnu 2005 měla Rozmařilka poslední oficiální společné hraní. Od té doby jsou stránky pomyslné kroniky volné. Rozmařilka ale nikdy nezmizela z povědomí posluchačů a milovníků dechovky.

Rozmařilka bude mít výroční koncert v sobotu 14. dubna v 18 hodin v Kobylí na sokolovně. Jako host vystoupí mužácký sbor z Kobylí, pořadem bude provázet Jožka Šmukař. Všichni jste srdečně zváni.

Na úvod zazní orchestrální polka Jana Linharta Dovádivá. A hned přidáme valčík Pavla Svobody a Josefa Dofka Za Moravů. Do obce, kde Rozmařilka vznikla, se podíváme písní Pavla Svobody Kobylí dědina veliká. A poslechnout si můžete instrumentální polku Antonína Žváčka s názvem Věnovaná. Mezi první skladby kapely určitě patřily tehdy velmi oblíbené instrumentálky Metoděje Prajky. Vy si můžete poslechnout polku Jarní kvítko. A k tomu nabídneme ještě polku Václava Maňase mladšího a Antonína Doupovce Dědinů se polka nese. Zazní polka Jaroslava Brhela Bílé růže a valčík Václava Maňase mladšího a Hany Trynerové Nesedávaj dívča. Dlouholetým zpěvákem kapely byl Josef Silák. Vy ho můžete slyšet v polce Zdeňka Gurského a Vladimíra Salčáka s názvem Z Polešovic. Skladatel Jožka Konečný napsal už před mnoha lety valčík Muzikantova milá. Valčík Lásko má napsali Ladislav Kubeš a Vladimír Salčák. Přidáme polku Pavla Svobody a Václava Hasíka Rozmařilka vám a valčík Jožky Konečného Večer se sklání. Rozmařilka z Kobylí se rozloučí polkou Zdeňka Gurského Na pláži.

Pořad připravila Helena Hájková.