Portrét skladatele Jiřího Vrány

Portrét skladatele Jiřího Vrány

Pořad v souvislostech


Hrajte, kapely! - Skladatel Jiří Vrána
Budeme vysílat

Hrajte, kapely! - Moje česká vlast
Hrajte, kapely! - Král moravské polky Antonín Žváček
Hrajte, kapely! - Král moravské polky Antonín Žváček
Vysílali jsme

Moje česká vlast
Jubilant Josef Zíma
Hrajeme na přání Audioarchiv
1. března 2017 Hrajte, kapely! Autor: Kateřina Kovaříková

„Život plný štěstí nebo nesnází, všechny naše cesty hudba provází. Jako úsměv mámy píseň umí hřát, jen si přej, ať s námi je tu napořád….“ V pořadu Hrajte, kapely! ve čtvrtek 2. března za pět minut pět odpoledne nabídneme portrét Jiřího Vrány u příležitosti jeho nedožitých 70. narozenin.

Osobitý skladatel ze Zdounek na Hané patřil k těm, kteří měli ctižádost nezůstat v inspiraci jen u moravského folklóru, ale chtěli dokázat hudební mnohostrannost tvorbou písní v tradici české dechovkové klasiky. Melodie Jiřího Vrány v sobě také snoubí prvky jazzu i populáru. Tuto mimořádnou hudbu rámují do společného prožitku texty, které jsou dílem vyzrálých básníků a textařů. Skladby Jiřího Vrány oslovily posluchače nejen v naší republice, ale také v zahraničí. Spolupracoval s orchestry na Slovensku, ve Švýcarsku, Německu či ve Francii. 

Skladatel a muzikant Jiří Vrána žil nejprve ve Zborovicích, později ve Zdounkách na Kroměřížsku. V roce 1964 zahájil studium na kroměřížské konzervatoři ve hře na klarinet, klavír a kontrabas; povoláním byl ale mistrem ve strojírenské výrobě. Působil v dechových hudbách Zborovanka, Rošťanka a Zdounečanka a vedl taneční orchestr ve Zborovicích. Rovněž působil jako kapelník dechové hudby Zdounečanka.

Aby plně uspokojil příznivce dechovky, zahájil činnost svého vlastního hudebního vydavatelství.Vydával své vlastní skladby a také autorizovaná aranžmá pro malé dechové orchestry. Nečekaná a náhlá smrt ukončila jeho životní dráhu v roce 2006. Napsal přes 170 skladeb pro dechový orchestr a přes 20 aranžmá, které hrají muzikanti nejen v celé naší vlasti, ale i v okolních státech. V posledních10 letech svého života spolupracoval převážně s dechovou hudbou Stříbrňanka, pro kterou se stal dvorním skladatelem.

Jan Novotný
Moderuje: Jan Novotný
NyníVstupenka na...
Skladba: La Traviata - druhé dějství (část) - Pura siccome un angelo; Autor: Verdi Giuseppe; Dirigent: Rizzi Carlo; Sóla: Gruberova Edita, Spence Patricia. Bocelli Monica, Shicoff Neil, Zancanaro Giorgio, Belgey Kim, Sidhom Peter, Barrell David, Miles Alasrair, Visentin Fabrizio - zpěv; Soubor: Ambrosianský sbor
22.10Mezi slovy
23.10Písničky k usínání
23.50Duchovní slovo
23.58Simeonovo kantikum
00.00Hymna a chorál Svatý...
00.05Kolem se toč -...

Rozhovor se skupinou Lakuna

lakunaPoslechněte si rozhovor se skupinou Lakuna.

Regiony

Regiony

Bluesový veletrh v Dánsku

blues_veletrh_danskoV Dánsku proběhl bluesový veletrh s účastí našich přátel z portálu BluesMusic.

Rozhovor se skupinou Värttinä

varttina_vienaRozhovor s finskou skupinou Värttinä budeme vysílat 12. května 2017.

Anketa

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music