Písničky zpívám

Písničky zpívám

Pořad v souvislostech


Písničky zpívám
Budeme vysílat

Svět dechovky
Když na vojnu verbovali
Když na vojnu verbovali
Vysílali jsme


Svět dechovky

Skladatelský trojlístek

Skladatelský trojlístek
Audioarchiv

Na sklonku roku 2017 vydala dechová hudba Hanačka z Břestu nový hudební nosič. V pořadu Hrajte, kapely! ve čtvrtek 5. dubna nabídneme za pět minut pět odpoledne nové písničky i povídání o historii a činnosti. Původní břestská kapela má totiž tradici sahající až do roku 1892!

Hanačku z Břestu tvoří převážně mladí lidé, kteří mají rádi  dechovou hudbu a jejich cílem je přinést svým posluchačům a příznivcům dobrou pohodu a radost. Ostatně  - ta energie a mladost jde slyšet z každé jejich písničky. Od roku 2006 převzal funkci kapelníka Jaromír Motal st. Na postu uměleckého vedoucího je trumpetista Miroslav Bureš.

Repertoár Hanačky obsahuje písně převážně moravských autorů, ale v jejich podání uslyšíte i orchestrální skladby nebo hudební úpravy moderních žánrů. Kapela vystupuje na přehlídkách a festivalech dechové hudby a poslechnout si ji můžete i na plesech, zábavách nebo hodech. Její písně a skladby mohli  několikrát ocenit i posluchači v zahraničí.

Hanačka z Břestu natočila v roce 2006 svůj první kompaktní disk s názvem Písničko, pověz to všem. Rok 2009 se v historii dechové hudby Hanačka z Břestu zapsal vydáním dalšího hudebního nosiče. Nese název Zlatá rybička a vyšel společně se stejnojmenným DVD nosičem.

Hanačka z Břestu se v roce v roce 2010 zúčastnila mezinárodní soutěže malých dechových orchestrů Zlatá křídlovka v Hodoníně. S minimálním bodovým odstupem se umístila na celkovém 2. místě, přičemž se stala vítězem zlatého pásma. Mimo diplomu a poháru za druhé místo získala kapela ještě Cenu Miloše Machka za nejlepší interpretaci povinné skladby, diplom a pohár pro Pavla Skopala za nejlepší instrumentální výkon, diplom a pohár pro Kateřinu Burešovou, Hanu Burešovou, Marii Šujanskou, Tomáše Koutného a Jiřího Roseckého za nejlepší pěvecký výkon a ještě k tomu Cenu Josefa Frýborta pro nejmladší orchestr a Cenu poroty pro Kateřinu Burešovou. 

V roce 2012 kapela rozšířila diskografii o další hudební nosič s názvem Potěšíš, písničko. Byl vydán u příležitosti 10. výročí založení kapely.

Na novém cd Hanačky z Břestu Písničky zpívám najdete celkem 15 písní, jak lidových, tak i autorských. Kromě nich se také jednotliví hráči Hanačky představují i jako zdatní muzikanti, např. umělecký vedoucí Mirek Bureš na pikolovou trubku, Pavel Skopal na soprán saxofon nebo Ondřej Motal na trombón.