Okolo Kyjova teče voda dvoja

Okolo Kyjova teče voda dvoja

Pořad v souvislostech


Okolo Kyjova teče voda dvoja
Budeme vysílat

Šedesátiny Petra Houště
Povinností hotaře bylo věrně hlídati
Povinností hotaře bylo věrně hlídati
Vysílali jsme


Šedesátiny Petra Houště

Portrét skladatele Ladislava Kubeše

Portrét skladatele Ladislava Kubeše
Audioarchiv
27. června 2018 Hrajte, kapely! Autor: Kateřina Kovaříková

Poslední červnové Hrajte, kapely! vás pozveme na Kyjovsko, do kraje ležícího ve zvlněné zemědělské krajině, která se zvedá od moravského úvalu směrem ke Ždánickému lesu a Chřibům. Se slováckými kapelami navštívíme Kyjov, ale také Dubňany, Ratíškovice, Milotice, Sobůlky a Svatobořice-Mistřín. Začátek pořadu je ve čtvrtek za pět minut pět odpoledne.

Na Kyjovsku působí mnoho kapel a o kraji psalo množství autorů. Mezi nejznámější patří Jan Slabák, zakladatel Moravanky. Od něj byl úvodní valčík Okolo Kyjova v podání kapely Šohaji. Rodák z Kyjova Zdeněk Gurský v těchto dnech získal ocenění za nejúspěšnějšího autora v oblasti populární hudby v zahraničí za rok 2017. Z jeho pera je polka V tej Kyjovce, kterou natočila Moravská osma. O Kyjově psal také rodák z nedalekých Kelčan – Jan Slabák. Polky V tem Kyjově na rohu a Ten kyjovský hájek zahrají Moravanka a Túfaranka.

Do Kyjovského Dolňácka řadíme i město Dubňany, které leží mezi Kyjovem a Hodonínem. Dubňanským stárkům bude vyhrávat dechová hudba Dubňanka v polce Antonína Michny a Jiřího Pospíšila. A nabídneme k poslechu ještě oblíbený valčík Slávka Smišovského a Stanislava Pěnčíka Pod dubňanskú horů v podání Podolanky.

Kousek od Dubňan je obec Milotice, kam se podíváme dvěma valčíky. V tem milockém kostelíčku napsali Miloslav Procházka a Marie Žáková pro Mistříňanku. Kumpánovi muzikanti zahrají valčík Zdeňka Baťky Nad milockú dědinů.

Z Milotic se teď vypravíme na druhou stranu od Kyjova, do Sobůlek a Hýsel. Do Sobůlek vás pozveme na hody. O Sobůlecké stárečce budou vyhrávat Vracovjáci v polce Kamila Mezihoráka a Anny Mrákové. Do druhé obce vás zavede jeden z nejznámějších valčíku o tomto místě – Z Hýselských sklípků. Lácaranka zahraje valčík Antonína Orsága a Čestmíra Šteffka.

Jen čtyři kilometry jihozápadně od Kyjova leží Svatobořice-Mistřín. Svatoborské širé pole opěvuje Moravanka ve valčíku Dominika Strouhala. Nabídneme směs písní Od Mistřína v podání Frajárky Slávka Smišovského.

Posledním místem, které dnes navštívím, budou Ratíškovice. Pro tamní kapelu Dolanka psával skladatel František Kotásek. Z jeho dílny jsou valčík Ratiškovské pole a Ratiškovská polka.

S dechovkou jsme si dopřáli chvíli putování po Kyjovsku. Začalo léto a s ním dovolené a prázdniny. Třeba se podíváte i na jihovýchod Moravy, do Kyjova jste vždycky srdečně zváni. Na závěr pořadu zazní orchestrální polka Kyjovanka v podání dechové hudby Moravanka.

NyníBarvínek
Píseň: Cvrlikají ptáčci (1994); Interpret: Krečmer Tomáš, Novozámská Michaela; Album: různí: Určitě poletí. Písničky pro děti
16:55Slyšte, lidé!
17:55Myšlenka na den
18:00Mše svatá
18:35Hudební zastavení
19:00Pohádka - večerní zíváček
19:15Jak se Vám líbí

Témata Jak se vám líbí

IMG_0344Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Někdo to rád elektronické 4

floex_john-doePusťte si z archivu 4. díl cyklu Někdo to rád elektronické.

Ida Kelarová a Čhavorenge

čhavorenge_hejRomaleRozhovor s Idou Kelarovou o dětském romském sboru Čhavorenge si můžete pustit z archivu.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music