Okolo Kyjova teče voda dvoja

Okolo Kyjova teče voda dvoja

Pořad v souvislostech


Okolo Kyjova teče voda dvoja
Budeme vysílat

Dechovková nabídka roku 2017
Široká dolina, úrodná rovina
Široká dolina, úrodná rovina
Vysílali jsme


Louky a lučiny v písních

Zlaťulka z Podluží

Zlaťulka z Podluží
Audioarchiv
27. června 2018 Hrajte, kapely! Autor: Kateřina Kovaříková

Poslední červnové Hrajte, kapely! vás pozveme na Kyjovsko, do kraje ležícího ve zvlněné zemědělské krajině, která se zvedá od moravského úvalu směrem ke Ždánickému lesu a Chřibům. Se slováckými kapelami navštívíme Kyjov, ale také Dubňany, Ratíškovice, Milotice, Sobůlky a Svatobořice-Mistřín. Začátek pořadu je ve čtvrtek za pět minut pět odpoledne.

Na Kyjovsku působí mnoho kapel a o kraji psalo množství autorů. Mezi nejznámější patří Jan Slabák, zakladatel Moravanky. Od něj byl úvodní valčík Okolo Kyjova v podání kapely Šohaji. Rodák z Kyjova Zdeněk Gurský v těchto dnech získal ocenění za nejúspěšnějšího autora v oblasti populární hudby v zahraničí za rok 2017. Z jeho pera je polka V tej Kyjovce, kterou natočila Moravská osma. O Kyjově psal také rodák z nedalekých Kelčan – Jan Slabák. Polky V tem Kyjově na rohu a Ten kyjovský hájek zahrají Moravanka a Túfaranka.

Do Kyjovského Dolňácka řadíme i město Dubňany, které leží mezi Kyjovem a Hodonínem. Dubňanským stárkům bude vyhrávat dechová hudba Dubňanka v polce Antonína Michny a Jiřího Pospíšila. A nabídneme k poslechu ještě oblíbený valčík Slávka Smišovského a Stanislava Pěnčíka Pod dubňanskú horů v podání Podolanky.

Kousek od Dubňan je obec Milotice, kam se podíváme dvěma valčíky. V tem milockém kostelíčku napsali Miloslav Procházka a Marie Žáková pro Mistříňanku. Kumpánovi muzikanti zahrají valčík Zdeňka Baťky Nad milockú dědinů.

Z Milotic se teď vypravíme na druhou stranu od Kyjova, do Sobůlek a Hýsel. Do Sobůlek vás pozveme na hody. O Sobůlecké stárečce budou vyhrávat Vracovjáci v polce Kamila Mezihoráka a Anny Mrákové. Do druhé obce vás zavede jeden z nejznámějších valčíku o tomto místě – Z Hýselských sklípků. Lácaranka zahraje valčík Antonína Orsága a Čestmíra Šteffka.

Jen čtyři kilometry jihozápadně od Kyjova leží Svatobořice-Mistřín. Svatoborské širé pole opěvuje Moravanka ve valčíku Dominika Strouhala. Nabídneme směs písní Od Mistřína v podání Frajárky Slávka Smišovského.

Posledním místem, které dnes navštívím, budou Ratíškovice. Pro tamní kapelu Dolanka psával skladatel František Kotásek. Z jeho dílny jsou valčík Ratiškovské pole a Ratiškovská polka.

S dechovkou jsme si dopřáli chvíli putování po Kyjovsku. Začalo léto a s ním dovolené a prázdniny. Třeba se podíváte i na jihovýchod Moravy, do Kyjova jste vždycky srdečně zváni. Na závěr pořadu zazní orchestrální polka Kyjovanka v podání dechové hudby Moravanka.