Mácova kamenická

Mácova kamenická

Pořad v souvislostech


Mácova kamenická
Budeme vysílat

Hrajte, kapely!
Dechová hudba v lidové tradici
Dechová hudba v lidové tradici
Vysílali jsme


Sedmdesátka Františka Adámka

Sedmdesátka Františka Adámka

Louky a lučiny v písních
Audioarchiv

V týdeníku Hrajte, kapely! se vydáme Na Vysočinu za textařem Jaroslavem Hájkem, rodákem z Kaliště. Za svůj život napsal již 424 písní, které byly natočeny na 11 autorských albech a na dalších 126 hudebních nosičích. Hodinka naše pořadu sice nebude stačit, ale určitě nabídne soustu zajímavých nahrávek v podání moravských i českých dechových kapel. A nejen to! Více ve čtvrtek 7. února za pět minut pět odpoledne.

V úvodní písni na novém CD Mácova kamenická vzdává Jaroslav Hájek hold a připomíná osobnost Josefa Mácy z Lovětína, který spojil svůj život i život svých synů s kamenickým řemeslem. Rodinná firma zabývající se těžbou a zpracováním kamene sídlí v Kališti, rodném městě skladatele.

Polku Mácova kamenická nahrál orchestr Státní opery v Praze a nazpívalo na 60 zpěváků s dirigentem Adou Melicharem. Celé cd nabízí dalších 21 písní v podání rozličných dechových hudeb – Golčovanky, Vysočanky, Vysočinky, Batelovské muziky a mnoho dalších.

Jaroslav Hájek nastavuje ve svých textech zrcadlo současnému dění. Z tohoto dění pak vybírá dle svých preferencí témata, která se mu jeví jako relevantní a vytváří textové reflexe. Ve spolupráci s řadou hudebních autorů je pak přenáší do celkového hudebního vyjádření.  Jaroslav Hájek spolupracoval a nadále udržuje čilou spolupráci s více než padesáti hudebními autory. Za všechny jmenujme Jaroslava Bočka, Ádu Doška, Jiřího Drobílka, Vlastu Dvořáka, Václava Rožbouda, Josefa Růžičky, Blahoslava Smišovského, a Jiřího Vrány. K těm, se kterými neustále udržuje kontakt, patří mimo jiné Viliam Béreš, Antonín Bulka, Zdeněk Gurský, Jiří Helán, Jan Lipold, Václav Maňas ml., Libor Mikl, Antonín Pecha, Vladimír Pfeffer a mnoho dalších.