Když na vojnu verbovali

Když na vojnu verbovali

Pořad v souvislostech


Když na vojnu verbovali
Budeme vysílat

Křídlovky Stanislava Pěnčíka
Pětaosmdesátka Ády Školky
Pětaosmdesátka Ády Školky
Vysílali jsme


Křídlovky Stanislava Pěnčíka

Písně o moravských řekách

Písně o moravských řekách
Audioarchiv
27. března 2019 Hrajte, kapely! Autor: Kateřina Kovaříková

Vojna je velmi častým tématem písní dechových orchestrů, mají velkou oblibu široké veřejnosti. I když chlapci už nechodí na vojnu, stále vznikají nové písně o vojně. Můžete je naladit v pořadu Hrajte, kapely! ve čtvrtek 28. března za pět pět odpoledne.

Odchod na vojnu býval v životě chlapců osudovým okamžikem. V písních zaznívá, že chlapce často čekalo dlouholeté odloučení od rodičů, milé a od domova. Kolik smutku a trpkosti prožívali chlapci, kteří byli násilně odvedeni na vojnu. Jak často si přáli, aby je někdo z vojenské služby vyplatil. Nejistota návratu vedla k tomu, že voják před odchodem z domova prosil všechny za odpuštění. Ti, co přežili válku a šťastně se vrátili domů, přinášeli potěšení svým blízkým. 

Tématem vojenských písní jsou často odvody rekrutů v rekrutských písních. Samotný odvod chlapce, následné loučení s milou a s rodinou, někdy okořeněné stížnostmi na nespravedlnost. Další skupinou jsou písně milostné, které mají charakter smutku a loučení. Někde je popsán vztah občanů k vrchnosti. Zatímco císař nebo král se těší oblibě, horší je to s představiteli města, kteří rekruty vybírali.

Z písní je patrné, že některá slovní spojení jsou velmi oblíbená. Muže do války nosí vraný kůň, chlapci mají s sebou šavličku, a to většinou na levém boku. Pokud vojáci na někoho vzpomínají, s někým se loučí nebo si někomu stěžují, je to jejich milá, potom matka, v menší míře otec. V písních se objevují i kamarádi. Hlavní voják, pokud má uvedeno jméno, tak je Jan a jeho milá většinou Anička.

V úvodu zazní lidový verbuňk Ej, vy páni zemanové v úpravě Jiřího Volfa. Dechová hudba Bojané otevře téma vojny. Dechová hudba Valaška nahrála v roce 2012 valčík Václava Maňase mladšího a Stanislava Pěnčíka s názvem Když chlapci rukujů. Jaké další skladby o vojně najdete v repertoáru dechových orchestrů? Polku Když Janíčka verbovali napsali Roman Mikláš a Miloslava Plačková. Natočila ji Doubravěnka. Lidový verbuňk U Dunaja šaty perů upravil Miloslav Procházka a vy jej uslyšíte v podání Zdeňka Baťky a Kumpánových muzikantů. My vám teď nabídneme k poslechu tři novější skladby. Polku Husárek Antonína Pavluše, verbuňk Chovala mňa moja mamka Vladimíra Hnátka a Verbířský verbuňk Miroslava Ostřížka a Jaromíra Kincla. Hrát budou dechové hudby Mistříňanka, Zlaťulka a Lácaranka. Poslechněte si valčík Miloslava Procházky a Františka Třetiny U téj boží muky, vrtěnou Miloslava Procházky Došla cedulenka a valčík Pavla Svobody a Josefa Dofka V Kobylí. K poslechnou zvou dechové hudby Vlčnovjanka, Mistříňanka a Lácaranka. V repertoárech dechovek byste našli Legrútskou polku Václava Smoly, lidový valčík Ty veselští úradkové v úpravě Vladimíra Salčáka a lidový verbuňk Vojáčku, vojáčku v aranži Jaroslava Hasíka. Vyhrávají kapely Hulíňané, Dolanka a Lácaranka. Další trojicí písní o vojně budou valčík Františka Maňase a Vladimíra Salčáka Koníčky moje šedé, polka Jožky Konečného Na vojnu a valčík Zdeňka a Milušky Gurských s názvem Ztratily mamička. Společnost vám budou dělat Skoroňáci, Šohajka a Gloria. Na úplný závěr zazní lidový valčík v úpravě Miloslava Procházky Když na vojnu verbovali v podání dechové hudby Mistříňanka.

Pořad připravila Helena Hájková.

Rozhovor s Worship Central

worship-centralPoslechněte si rozhovor s britskou křesťanskou kapelou Worship Central.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Rickem Derringerem

DerringerRickPoslechněte si rozhovor s americkým kytaristou Rickem Derringerem.

Nemůžu popadnout tvůj dech

spaleny_nemuzu-popadnoutDoporučujeme nové album Jana Spáleného a skupiny ASPM Nemůžu popadnout tvůj dech.

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music