Když má láska zavolá

Když má láska zavolá
7. listopadu 2018 Hrajte, kapely! Autor: Kateřina Kovaříková

Nový hudební nosič vydala dechová hudba Keramička. Týdeník Hrajte, kapely na vlnách Proglasu přináší výlet do historie Keramičky i její současnou tvář v nahrávkách na novém CD, který kapela slavnostně uvedla na začátku listopadu v Českých Budějovicích v prostorách Českého rozhlasu. Poslouchejte ve čtvrtek 8. listopadu za pět minut pět odpoledne. 

Keramička byla založena v roce 1975. Základem byla bechyňská kapela pana Skaláka založena o téměř deset let dříve. Zde hráli klarinetisté Jiří Uchytil a Josef Boháč, a ti dali podnět k založení kapely nové. Zřizovatelem se staly keramické závody v Bechyni. Prvním kapelníkem se stal obětavý a pečlivý nejstarší člen orchestru Bohumil Pokorný, uměleckým vedoucím pak Josef Boháč. 

O tři roky později byl na kapelnickou pozici osloven lidový učitel hudby a známý hráč na křídlovku František Koutenský. Keramičkou za dobu jejího působení prošla řada muzikantů. Jedním z nich byl dnes známý hudební skladatel Viliam Béreš. Stal se nejen tenoristou orchestru, ale postupně se prosazoval jako aranžér a skladatel. 

Dalším důležitým jménem v životě dechové hudby Keramička byl pedagog Karel Vintera. Pro jeho velké zkušenosti si ho tehdy členové Keramičky zvolili jako poradce a také jako dirigenta k přípravě na soutěž o Zlatou křídlovku. Krajské kolo soutěže o Zlatou křídlovku se konalo v roce 1983 v Českých Budějovicích a Keramička pod taktovkou Karla Vintery zvítězila.

Na nové CD Keramičky najdete 16 písní, lidových v úpravě Viliama Béreše i písně autorské – především Vladislava Sudy. Také jméno tohoto aranžéra a komponisty je neodmyslitelně spjato se jménem bechyňské kapely.

V červenci roku 1990 předává František Koutenský pomyslnou kapelnickou taktovku jednomu z prvních členů Keramičky Františku Tůmovi. Ten odchází po třinácti letech z postu kapelníka a za něj nastupuje tenorista a bývalý umělecký vedoucí dechové hudby Krajanka Petr Török. Pod jeho vedením Keramička opět cestuje do zahraničí i natáčí nová CD. V roce 2016 jej střídá mladý, nadějný a zapálený hráč na baskřídlovku Petr Kolář. A ten je kapelníkem dodnes.

Hudebním cílem samotných muzikantů Keramičky je udržet si vypracovanou úroveň kapely, zajistit si účast na nejrůznějších prestižních přehlídkách, soutěžích a festivalech a věnovat se více koncertnímu vystupování.