Hrajte, kapely! zve na malý výlet po jižní Moravě

Hrajte, kapely! zve na malý výlet po jižní Moravě
25. července 2018 Hrajte, kapely! Autor: Kateřina Kovaříková

Spolu se slováckými kapelami se podíváme na vybraná místa, která jsou opěvována v písních a skladbách známých autorů. Nalaďte si Proglas ve čtvrtek 26. července za pět minut pět odpoledne.

Putování zahájíme na Pálavě, podíváme se na Břeclavsko, Kyjovsko, do kraje pod Buchlovem a projdeme Slováckem až na jeho východní část do Strání.

Naši dechovkovou hodinku otevře Valaška polkou Václava Maňase mladšího a Slávka Ostrezího Cestou od Moravy. Nabídneme k poslechu a zpěvu jeden z nejznámějších valčíků o Moravě. Lidovou píseň před lety upravil František Maňas a mezi lidmi se pak stala velmi populární. Valčík Morava, krásná zem zahraje dechová hudba Šohajka. Pálavu budeme opěvovat valčíkem Slávka Smišovského a Stanislava Pěnčíka Barevná Pálava, k Dyji se podíváme valčíkem Antonína Michny s jednoduchým názvem Dyje. Hrát budou Bojané a Vacenovjáci. Skladatel Antonín Michna, rodák z Vrbice, napsal spoustu písní o svém milovaném kraji. Mezi ty nejznámější patří valčík s názvem Kraj beze stínu. S ním se přesuneme od Pálavy do regionu Hanáckého Slovácka, do oblasti kolem Hustopečí, na sever od Břeclavi. Spolu s Moravěnkou pak navštívíme vinařské město Hustopeče, které tak jak se zpívá v polce Vladimíra Pfeffera, opravdu leží v ploché hustopečské sníženině. Do Čejkovic se podíváme v polce Jaroslava Nováka a Josefa Dofka s názvem Čejkovická, hrají Templáři.

Pozveme vás na Podluží, do oblasti na jihu Hodonínska a Břeclavsku. K tomuto kraji neodmyslitelně patří textař a skladatel Fanoš Mikulecký. Jeho písně zlidověly a některé se dostaly také do repertoárů dechových orchestrů. Jednu jsme objevili u Moravěnky. Nabídneme vám k poslechu verbuňk Až já budu, milá, žitko kosit. Nejjižnější obcí Podluží je Lanžhot, kam nás zavede valčík Miroslava Mordycha a Jiřího Tesaříka s názvem Lanžhote, ty dědinečko. Hrát bude Túfaranka. Z Podluží se přesuneme na Kyjovsko. Zastavíme se ve Svatobořicích-Mistříně s dechovou hudbou Mistříňanka. Před téměř třiceti lety natočila kapela lidovou píseň Jsem Moravan v úpravě Miloslava Procházky. Mezi nejnovější skladby naopak patří polka Pod májú Františka Kohoutka a Josefa Dofka. Do Kyjova se vrátíme v lidovém verbuňku V tem Kyjově v podání Skoroňáků a Chřiby s hradem Buchlov a kaplí Barborka bude opěvovat Stříbrňanka v písni Slávka Smišovského a Marie Kolomazníkové Zahrada Moravy. Do Strážnice nás zavede Podhoranka polkou Miloslava Procházky a Stanislava Pěnčíka s názvem Strážnické hodiny. Na jihovýchodě Bílých Karpat v údolí potoka Klanečnice je město Strání. Odtud je kousek na Velkou Javořinu, nejvyšší vrchol Bílých Karpat. Do kraje se podíváme se Straňankou a Svárovankou. Poslechněte si sousedskou Františka Maňase a Václava Babuly s názvem Tiché stráně. Zazní také známá polka Miloslava Procházky a Zdeňka Baťky Za straňanským hájkem. Rozloučíme se Slováckou polkou Františka Maňase v podání dechové hudby Bojané.

Pořad připravila Helena Hájková.