Hrajte, já ráda tancuju

Hrajte, já ráda tancuju

Pořad v souvislostech


Hrajte, já ráda tancuju
Budeme vysílat

Křídlovky Stanislava Pěnčíka
Pětaosmdesátka Ády Školky
Pětaosmdesátka Ády Školky
Vysílali jsme


Křídlovky Stanislava Pěnčíka

Písně o moravských řekách

Písně o moravských řekách
Audioarchiv

V období plesů a bálů se s dechovkovým pořadem Hrajte, kapely! podíváme do historie společenských tanců a nabídneme k poslechu netradiční taneční rytmy z repertoárů dechových orchestrů. Poslouchejte ve čtvrtek 24. ledna za pět pět odpoledne.

Tanec a hudba mají své místo na plesech, které se staly na začátku roku neodmyslitelnou součástí společenského života. Jeden citát, jehož autor není znám, zní: „Umíš-li tančit, umíš zpívat. Umíš-li chodit, umíš i tančit.“

Jako každé umění i tanec má svou historii, srovnatelně dlouhou, jako má například výtvarné umění. Důkazem toho, že počátky tance jsou spojeny s prvními lidmi, jsou kresby tančících postav v jeskyních, které obývaly právě první lidské společnosti. Tanec byl odedávna součástí lidské kultury jako prostředek komunikace.

Polka Jaromíra Vejvody a Václava Zemana Já ráda tancuju v podání Zlaté muziky a zpěvačky Blanky Tůmové otevře další lednové vydání pořadu Hrajte, kapely! Beat Chtěla bych tančit celou noc zahraje dechová hudba Dúbravanka, sólo na trubku přednese Kamil Zůbek. Skladba pochází z muzikálu My Fair Lady. Zazní polka Teď tančí děd Romana Muselíka a Ladislava Vencálka, valčík Při měsíčku autorské dvojice Metoděj Prajka a František Krša a do třetice polka Františka Kotáska Ať sálem zní. Hrát budou dechové hudby Starobrněnská dvanáctka, Bojané a Novovešťanka. Poslechněte si v podání Mistříňanky Menuet skladatele Luigi Boccheriniho. Můžete si poslechnout jeden z valčíků Johanna Strausse, jmenuje se Noční motýl, zpívá Jitka Molavcová, hraje Salonní orchestr Josefa Vejvody. Poslechněte si také Muzikantovu polku Bohumíra Kameníka v podání kapely Gloria a Kameníkovi muzikanti. Lounská třináctka zahraje Starodávnou mazurku Tomáše Saka a Bohuslava Nádvorníka a Krajanka Václava Hlaváčka mazurku Pro dědečka Karla Valdaufa a Miluny Pokorné. Skladbu Bál z třicátých let Milana Baginského a Karla Rolla přednese studiová kapela, která doprovodí zpěváka Josefa Sochora. Rumbu Zlatá pláž od Jiřího Vrány a Václava Babuly zahraje Stříbrňanka. Poslechněte si pak orchestrální sambu Ary Barrosa v podání Mistříňanky. Do třetice zazní instrumentální swing od Julia Fučíka s názvem Swingující Florentin. Přednese jej kapela Vištučanka. Ze směsice různých modernějších rytmů nabídneme k poslechu passodoble Šťastný let od Jaroslava Zemana, hrát bude dechová hudba Fryštácká Javořina. Na závěr zazní polka Milana Baginského a Bohumila Lepiče S dobrou náladou v podání Moravanky.

Pořad připravila Helena Hájková.