Hrajte, já ráda tancuju

Hrajte, já ráda tancuju

Pořad v souvislostech


Hrajte, já ráda tancuju
Budeme vysílat

"Moje jižní Čechy, moje česká vlast..."
Festivalová sezóna začíná...
Festivalová sezóna začíná...
Vysílali jsme


"Moje jižní Čechy, moje česká vlast..."

Mácova kamenická

Mácova kamenická
Audioarchiv

V období plesů a bálů se s dechovkovým pořadem Hrajte, kapely! podíváme do historie společenských tanců a nabídneme k poslechu netradiční taneční rytmy z repertoárů dechových orchestrů. Poslouchejte ve čtvrtek 24. ledna za pět pět odpoledne.

Tanec a hudba mají své místo na plesech, které se staly na začátku roku neodmyslitelnou součástí společenského života. Jeden citát, jehož autor není znám, zní: „Umíš-li tančit, umíš zpívat. Umíš-li chodit, umíš i tančit.“

Jako každé umění i tanec má svou historii, srovnatelně dlouhou, jako má například výtvarné umění. Důkazem toho, že počátky tance jsou spojeny s prvními lidmi, jsou kresby tančících postav v jeskyních, které obývaly právě první lidské společnosti. Tanec byl odedávna součástí lidské kultury jako prostředek komunikace.

Polka Jaromíra Vejvody a Václava Zemana Já ráda tancuju v podání Zlaté muziky a zpěvačky Blanky Tůmové otevře další lednové vydání pořadu Hrajte, kapely! Beat Chtěla bych tančit celou noc zahraje dechová hudba Dúbravanka, sólo na trubku přednese Kamil Zůbek. Skladba pochází z muzikálu My Fair Lady. Zazní polka Teď tančí děd Romana Muselíka a Ladislava Vencálka, valčík Při měsíčku autorské dvojice Metoděj Prajka a František Krša a do třetice polka Františka Kotáska Ať sálem zní. Hrát budou dechové hudby Starobrněnská dvanáctka, Bojané a Novovešťanka. Poslechněte si v podání Mistříňanky Menuet skladatele Luigi Boccheriniho. Můžete si poslechnout jeden z valčíků Johanna Strausse, jmenuje se Noční motýl, zpívá Jitka Molavcová, hraje Salonní orchestr Josefa Vejvody. Poslechněte si také Muzikantovu polku Bohumíra Kameníka v podání kapely Gloria a Kameníkovi muzikanti. Lounská třináctka zahraje Starodávnou mazurku Tomáše Saka a Bohuslava Nádvorníka a Krajanka Václava Hlaváčka mazurku Pro dědečka Karla Valdaufa a Miluny Pokorné. Skladbu Bál z třicátých let Milana Baginského a Karla Rolla přednese studiová kapela, která doprovodí zpěváka Josefa Sochora. Rumbu Zlatá pláž od Jiřího Vrány a Václava Babuly zahraje Stříbrňanka. Poslechněte si pak orchestrální sambu Ary Barrosa v podání Mistříňanky. Do třetice zazní instrumentální swing od Julia Fučíka s názvem Swingující Florentin. Přednese jej kapela Vištučanka. Ze směsice různých modernějších rytmů nabídneme k poslechu passodoble Šťastný let od Jaroslava Zemana, hrát bude dechová hudba Fryštácká Javořina. Na závěr zazní polka Milana Baginského a Bohumila Lepiče S dobrou náladou v podání Moravanky.

Pořad připravila Helena Hájková.