Hrajeme maminkám

Hrajeme maminkám

Pořad v souvislostech


Hrajeme maminkám
Budeme vysílat

100 let Československa – 100 let české dechovky
Písničky o koních
Písničky o koních
Vysílali jsme


Jihem Čech a Moravy

Skladatel Josef Poncar

Skladatel Josef Poncar
Audioarchiv
8. května 2018 Hrajte, kapely! Autor: Kateřina Kovaříková

Svátek všech maminek připadá každoročně na druhou květnovou neděli. Tentokrát jim budeme hrát "s předstihem" v pořadu Hrajte, kapely! ve čtvrtek 10. května za pět minut pět odpoledne.

historií svátku matek se pojí dvě jména. Nejprve americká sociální aktivistka Julia Ward Howeová, která v roce 1870 vyzvala ženy ke sjednocení proti válkám ve svém Provolání ke dni matek. V následujících letech se pak pokusila ustanovit konkrétní datum pro Den matek, ale neuspěla.

Opravdovou zakladatelkou se stala až Anna Marie Jarvisová, která zavedení svátku matek prosazovala k památce své vlastní, která se zasloužila o pracovní kroužky, kde byla nabízena sanitární a zdravotní pomoc. Poprvé slavila roku 1907 v úzkém kruhu přátel, v následujících letech však bojovala o oficiální uznání. O rok později se oficiálně slavil v kostele v Graftonu. Roku 1910 se o veřejné oznámení svátku postaral guvernér Západní Virginie. Společný návrh amerického Kongresu pak roku 1914 stvrdil prezident Woodrow Wilson. Druhá květnová neděle se tak stala dnem, který je věnován matkám.

Jak potěšit svou maminku? Nasbírejte jí kytici jarních květin a můžete ji třeba překvapit v podobě snídaně do postele. Vytvořte jí přání, ve kterém vyjádříte svou vděčnost a lásku svými vlastními slovy. Vaše upřímnost zapůsobí mnohem lépe než nějaká opsaná básnička z internetu. Připravte rodinnou večeři. Uvařte její oblíbené jídlo, nebo ji překvapte něčím exotickým. A v žádném případě jí nedovolte mýt nádobí! Nechte ji vychutnat si sváteční náladu. Svou maminku můžete vzít i na výlet. Jděte s maminkou na koncert, do divadla nebo do opery. Pokud se zrovna zbytečně hádáte, zapomeňte na svou pýchu a omluvte se. Většina matek, i ty nejpřísnější, vždycky stojí za svými dětmi a rády jim odpouští :-)

NyníKoncert duchovní/vážné...
Skladba: Kantáta "Gott, der Herr ist Sonn und Schild" BWV 79 - Sbor; Autor: Bach Johann Sebastian; Dirigent: Rilling Helmuth; Sóla: Augér Arleen - soprán, Hamari Julia - alt, Huttenlocher Philippe - bas; Soubor: Gächinger Kantorei Stuttgart
22:05Večerní chvály
22:20Písničky k usínání
23:00Komorní hudba
23:50Duchovní slovo
23:58Simeonovo kantikum
00:00Hymna a chorál Svatý...

Témata Jak se vám líbí

IMG_0344Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Někdo to rád elektronické 4

floex_john-doePusťte si z archivu 4. díl cyklu Někdo to rád elektronické.

Ida Kelarová a Čhavorenge

čhavorenge_hejRomaleRozhovor s Idou Kelarovou o dětském romském sboru Čhavorenge si můžete pustit z archivu.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music