Hrajeme maminkám

Hrajeme maminkám
7. května 2020 Hrajte, kapely! Autor: Kateřina Kovaříková

Svátek všech maminek připadá každoročně na druhou květnovou neděli. Tentokrát jim budeme hrát "s předstihem" v pořadu Hrajte, kapely! ve čtvrtek 7. května za pět minut pět odpoledne.

historií svátku matek se pojí dvě jména. Nejprve americká sociální aktivistka Julia Ward Howeová, která v roce 1870 vyzvala ženy ke sjednocení proti válkám ve svém Provolání ke dni matek. V následujících letech se pak pokusila ustanovit konkrétní datum pro Den matek, ale neuspěla.

Opravdovou zakladatelkou se stala až Anna Marie Jarvisová, která zavedení svátku matek prosazovala k památce své vlastní, která se zasloužila o pracovní kroužky, kde byla nabízena sanitární a zdravotní pomoc. Poprvé slavila roku 1907 v úzkém kruhu přátel, v následujících letech však bojovala o oficiální uznání. O rok později se oficiálně slavil v kostele v Graftonu. Roku 1910 se o veřejné oznámení svátku postaral guvernér Západní Virginie. Společný návrh amerického Kongresu pak roku 1914 stvrdil prezident Woodrow Wilson. Druhá květnová neděle se tak stala dnem, který je věnován matkám.

Jak potěšit svou maminku? Nasbírejte jí kytici jarních květin a můžete ji třeba překvapit v podobě snídaně do postele. Vytvořte jí přání, ve kterém vyjádříte svou vděčnost a lásku svými vlastními slovy. Vaše upřímnost zapůsobí mnohem lépe než nějaká opsaná básnička z internetu. Připravte rodinnou večeři. Uvařte její oblíbené jídlo, nebo ji překvapte něčím exotickým. A v žádném případě jí nedovolte mýt nádobí! Nechte ji vychutnat si sváteční náladu. Svou maminku můžete vzít i na výlet. Jděte s maminkou na koncert, do divadla nebo do opery. Pokud se zrovna zbytečně hádáte, zapomeňte na svou pýchu a omluvte se. Většina matek, i ty nejpřísnější, vždycky stojí za svými dětmi a rády jim odpouští :-)

Andrew Cronshaw a citery

Album pro sólovou citeru vydal britský hudebník a publicista Andrew Cronshaw. cronshaw_zithers

Regiony

Regiony

Beaux Gris Gris & The Apocalypse

BeauxGrisGris_IMG_20191115_214031Poslechněte si rozhovor s kalifornskou skupinou Beaux Gris Gris & The Apocalypse

Témata Jak se vám líbí

27-archivnyChlapecPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Poslechněte si rozhovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web