Hrajeme maminkám

Hrajeme maminkám

Pořad v souvislostech


Hrajeme maminkám
Budeme vysílat

Dětičky, jděte už spát
Hrajte, já ráda tancuju
Hrajte, já ráda tancuju
Vysílali jsme


Dětičky, jděte už spát

Pozdrav milému - nové nahrávky DH Blatnička

Pozdrav milému - nové nahrávky DH Blatnička
Audioarchiv
8. května 2018 Hrajte, kapely! Autor: Kateřina Kovaříková

Svátek všech maminek připadá každoročně na druhou květnovou neděli. Tentokrát jim budeme hrát "s předstihem" v pořadu Hrajte, kapely! ve čtvrtek 10. května za pět minut pět odpoledne.

historií svátku matek se pojí dvě jména. Nejprve americká sociální aktivistka Julia Ward Howeová, která v roce 1870 vyzvala ženy ke sjednocení proti válkám ve svém Provolání ke dni matek. V následujících letech se pak pokusila ustanovit konkrétní datum pro Den matek, ale neuspěla.

Opravdovou zakladatelkou se stala až Anna Marie Jarvisová, která zavedení svátku matek prosazovala k památce své vlastní, která se zasloužila o pracovní kroužky, kde byla nabízena sanitární a zdravotní pomoc. Poprvé slavila roku 1907 v úzkém kruhu přátel, v následujících letech však bojovala o oficiální uznání. O rok později se oficiálně slavil v kostele v Graftonu. Roku 1910 se o veřejné oznámení svátku postaral guvernér Západní Virginie. Společný návrh amerického Kongresu pak roku 1914 stvrdil prezident Woodrow Wilson. Druhá květnová neděle se tak stala dnem, který je věnován matkám.

Jak potěšit svou maminku? Nasbírejte jí kytici jarních květin a můžete ji třeba překvapit v podobě snídaně do postele. Vytvořte jí přání, ve kterém vyjádříte svou vděčnost a lásku svými vlastními slovy. Vaše upřímnost zapůsobí mnohem lépe než nějaká opsaná básnička z internetu. Připravte rodinnou večeři. Uvařte její oblíbené jídlo, nebo ji překvapte něčím exotickým. A v žádném případě jí nedovolte mýt nádobí! Nechte ji vychutnat si sváteční náladu. Svou maminku můžete vzít i na výlet. Jděte s maminkou na koncert, do divadla nebo do opery. Pokud se zrovna zbytečně hádáte, zapomeňte na svou pýchu a omluvte se. Většina matek, i ty nejpřísnější, vždycky stojí za svými dětmi a rády jim odpouští :-)

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Regiony

Regiony

Beauties Otty Hejnice

hejnic_beautiesJazzový bubeník Otto Hejnic má nové album s filmovými melodiemi.

Album o podobách smrti

NeumannDarek_foto-J-SlamaPoslechněte nebo přečtěte si rozhovor se zpěvákem Darkem Neumannem, který nahrál album o různých podobách smrti.

Novinky z country a bluegrassu

09-ChorosiPoslechněte si pořad s novinkami z country, bluegrassu a trampské písně.

A. M. Úlet živě na Proglasu

IMG_9013Skupina A. M. Úlet hrála živě u nás ve studiu. Podívejte se na fotografie.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music