Cestičkou vzpomínek

Cestičkou vzpomínek
24. října 2018 Hrajte, kapely! Autor: Kateřina Kovaříková

Významné životní jubileum oslavil skladatel, muzikant a pedagog Miloslav Procházka. Narodil se 31. srpna 1958 v Sobůlkách na Kyjovsku. Poslechněte si rozhovor s oslavencem v pořadu Hrajte, kapely! ve čtvrtek 25. října 2018 za pět pět odpoledne.

Miloslav Procházka začal hrát na trubku jako osmiletý. V letech 1974–1981 studoval hudební konzervatoř v Kroměříži. Během svých studií napsal své první skladby. Od roku 1982 byl členem dechové kapely Mistříňanka. Složil mnohé orchestrální skladby a sólové tituly. Nejpopulárnější jsou polka "Pro naše kamarády," "Chlapec kavalír", "Trumpety valčík". S dechovkou Mistříňanka cestoval nejen po celé Evropě, ale i ve Spojených státech. Dnes hraje v dechové kapele "Vlado Kumpan a jeho hudebníci", kde působí nejen jako trumpetista, ale i jako skladatel.

V úvodu pořadu zazní orchestrální polka Miloslava Procházky s názvem V dobré náladě, hrají Kumpánovi muzikanti. V první části relace můžete slyšet Podzimní valčík Miloslava Procházky v podání Dolanky, polku Dědinú letí novinečka, kterou otextoval Antonín Pernička a zahrají ji Sobuláci, i známou polku Pod slováckým vinohradem, kterou napsali Miloslav Procházka a Stanislav Pěnčík. Vy jste si ji zanotujete se Svárovankou. Uslyšíte valčík O mej lásce s textem Vladimíra Skalického v provedení Dambořanky. Poslechnete si orchestrální koncertní polku Mladý kavalír, kterou napsal Miloslav Procházka a nahrála Straňanka. Uslyšíte valčík Toužení s textem Ivany Škrhákové v podání kapely Ištvánci. Zazní valčík Deň sa krátí, který pro Kumpánovy muzikanty napsali Miloslav Procházka a Zdeněk Baťka. Do třetice se můžete zaposlouchat do Růžového valčíku v podání Kumpánových muzikantů. Na závěr pořadu si poslechnete polku Maloval maléř z autorské dílny Miloslava Procházky a Vladimíra Salčáka. Hrát bude dechová hudba Mistříňanka.

Noty, fotky a další zajímavosti najdete na webových stránkách Miloslava Procházky. Pořad připravila Helena Hájková.

Procházka_Kumpan

S Vlado Kumpanem, foto: web skladatele