Červená sukýnka nebyla jediná…

Červená sukýnka nebyla jediná…

Pořad v souvislostech


Červená sukýnka nebyla jediná…
Budeme vysílat

Všem dobrým rodákům
Ve Strážnici muzikanti hráli
Ve Strážnici muzikanti hráli
Vysílali jsme


Všem dobrým rodákům

Šumavské vyznání

Šumavské vyznání
Audioarchiv
18. května 2021 Hrajte, kapely! Autor: Kateřina Kovaříková

Před 120 lety se narodil muzikant a hudební skladatel Václav Bláha. Rodák z Křečova u Manětína by toto své výročí oslavil 4. května. V dalším díle pořadu Hrajte, kapely! společně s Václavem Hlaváčkem vzpomeneme ve čtvrtek 20. května v 16.55 na tohoto legendárního muzikanta a autora desítek skladeb. 

Václav Bláha se proslavil nejen svým účinkováním v legendárním orchestru R.A. Dvorského, ale i jako hudební skladatel, jehož písničky se s velkou oblibou hraji dodnes.   

Pohledný Václav Bláha s trubkou se objevil i v mnoha známých filmech – např. Kristián (z roku 1939) či Za tichých nocí (1940). Muzikantských povinností měl víc než dost. Přesto si našel čas i na vlastní tvorbu. Premiérovou skladbou se v roce 1933 stala polka Moje zlatá Anny, kterou na černou šelakovou desku nahrál orchestr R. A. Dvorského. Bláhovy písničky - například Růženka, Dokolečka, dokola či Muzikanti, pojďte hrát - se úspěšně hrály nejen doma, ale i v cizině. Oblibu neztratily dodnes –třeba valčíková píseň Červená sukýnka (z roku 1943) s refrénem:

Tu červenou sukýnku, nejradši ze všech mám, dnes večer ji obléknu, až přijdeš chlapče k nám..

Foto: www.pixabay.com