Vzpomínka na Zdenku Jelínkovou

Vzpomínka na Zdenku Jelínkovou

Etnografka, tanečnice, sběratelka a pedagožka Zdenka Jelínková významně přispěla k udržení a obnovení lidového tance na Moravě a ve Slezsku. Díky její neutuchající pracovitosti zanechala budoucím generacím na tisíce zápisů lidových tanců. Nalaďte si Folklorní okénko ve středu 23. čevna 2021 v 16.55.

"V terénu jsem pořídila přes 10.000 záznamů lidových tanců a jejich variant včetně folkloru dětského," svěřila se Zdenka Jelínková kdysi novináři Bohumilu Hlaváčkovi. Výsledky studia a sběrů zpracovala a uveřejnila ve více než 450 publikacích, studiích a článcích.

cestami lidového tance_PavlicováUž za jejího života se objevovala četná hodnocení jejího velkého přínosu v oblasti výzkumu lidového tance. Pokud máte zájem si o Zdence Jelínkové přečíst více, její osobní bibliografii vydal Ústav lidové kultury ve Strážnici v roce 1992. Mnoho dalšího lze najít ve sborníku Ohlédnutí za půlstoletím české etnochoreologie - Pocta Zdence Jelínkové z roku 2005. Dosud nejpodrobněji se přínosem Zdenky Jelínkové zabývala docentka Martina Pavlicová ve své publikaci z roku 2010 nazvané Cestami lidového tance: Zdenka Jelínková a česká etnochoreologie

Pořad jsme uvedli u příležitosti 100. výročí jejího narození.  

V rámci online festivalu iFolklorní Strážnice 2021 připravil Národní ústav lidové kultury komponovaný programn O Zdence Jelínkové a lidovém tanci - vysílá Tv Noe a iFolklor.cz v sobotu 26. června 2021 od 19. hodiny.

Foto: Antonín Vrba

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web