Valašské muzeum v přírodě slaví 90 let

Už jste navštívili Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm? V roce 2015 oslavilo muzeum 90 let své činnosti. Jeho ředitel Ing. Jindřich Ondruš přiblíží ve Folklorním okénku ve středu 6. července 2016 akce a vzdělávací programy, které se každoročně pro návštěvníky v muzeu konají. Poslouchejte za pět minut pět odpoledne.
Na myšlenku muzea v přírodě nepřišel nikdo z rožnovských měšťanů ani nikdo z lázeňských hostů. Vznikla v mysli bratří Jaroňků, zejména pak v mysli staršího z nich, Bohumíra. Ten v roce 1895 navštívil Národopisnou výstavu českoslovanskou v Praze, jejíž nejpřitažlivější a nejpozoruhodnější částí se stala "výstavní dědina" a v ní právě valašská osada, skupina lidových staveb z Valašska, jak ji navrhl architekt Dušan Jurkovič. V roce 1909, kdy se bratři Jaroňkovi natrvalo usadili v Rožnově, v nich začala zrát myšlenka založení muzea v přírodě.
"Nechceme budovati mrtvé skladiště budov a předmětů, chceme zbudovati pomocí praktického národopisu živé muzeum, v němž zděděné tradice valašské minulosti a svéráz plemene a bydliště lidu jsou udržovány při životě výkony práce, zvyky, tanci, zpěvy a obřadnostmi lidu." Takové, na svou dobu zcela moderní názory, vyslovil právě Bohumír Jaroněk.
Jak žije Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm dnes? A jak do svého areálu láká své návštěvníky? Na tyto a další otázky odpovídá v telefonickém rozhovoru ředitel Ing. Jindřich Ondruš, který stojí v čele této instituce a je také hostem Folklorního okénka na vlnách Proglasu.
foto: archiv VMP