Folklorní okénko 8. června 2011: Pozvánka na MFF Strážnice 2011

Folklorní okénko 8. června 2011: Pozvánka na MFF Strážnice 2011

Ve Folklorním okénku autorky Kateřiny Kovaříkové si poslechnete tipy na pořady, které se budou konat na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici.

Tento festival patří mezi nejstarší a nejznámější folklorní festivaly v Evropě. Poslední víkend v červnu se do Strážnice sjíždějí tisíce návštěvníků, aby se pobavili a užili si příjemné atmosféry města, zámeckého parku a skanzenu. Letošní 66. ročník festivalu bude samozřejmě probíhat nejen na amfiteátrech v zámeckém parku, ale také v areálu a před usedlostmi v nedalekém strážnickém skanzenu a jeho součástí bude i 29. ročník festivalu Dětská Strážnice. Pořadatelem je Národní ústav lidové kultury, instituce specializovaná na péči o soudobé folklorní aktivity.

Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2011 začíná již ve čtvrtek 23. června v dopoledních hodinách, a to zahraničním pořadem pro školy. Zábavný večer Písnička srdce potěší autorky Marie Knitlové začne v 19 hodin. Pořady pro děti budou také pokračovat i v dalších festivalových dnech. V pátek od devíti hodin na loukách u Platanové aleje  budou připraveny Tvůrčí dílny a soutěže pro děti  s názvem Ukaž, co umíš a od 17. hodiny připravila autorská dvojice Magda Maňáková a Alena Schauerová pořad v amfiteátru Děti dětem s podtitulem Tady jsme doma.

V sobotu 25. června od půl jedenácté můžete shlédnout pořad dětských souborů autorky Hany Dunajovičové s názvem Kdo dřív, kdo výš v amfiteátru ve skanzenu a v ten samý čas bude v areálu skanzenu probíhat tradiční dětský dvůr autorek Markéty Pavlištíkové a Blanky Petrákové, tentokrát s názvem Sedí ptáček na rokytě. Ve 14 hodin začíná přehlídka dětských folklorních kapel Muzičky autorů Petra Číhala a Jana Blahůška.

Od sobotního rána bude v amfiteátru Zahrada probíhat Soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku. Z celé naší vlasti se tancuje verbuňk právě na Slovácku a tento pořad patří k nejnavštěvovanějším pořadům strážnického folklorního festivalu. V zámecké expozici letos proběhne hudební pořad autorky Alžběty Lukáčové Myjavský primáš Samko Dudík a jeho kapela. Premiéra tohoto pořadu se koná v 11 hodin dopoledne, repríza pak ve 14 hodin.

Letošní regionální pořady na 66. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2011 budou věnovány Valašsku. Pořad s názvem Valašsko moje, zdrávu buď  autora Tomáše Grosse je koncipován jako klenotnicový, věnovaný jednomu z nejvýznamnějších moravských etnografických regionů. Posláním pořadu je představení Valašska a jeho dílčích specifik. Postupně by se představily podoblasti severního Valašska, Rožnovska, okolí Bystřice pod Hostýnem, Vsacka, Valašskokloboucka a jižního Valašska.  Tento pořad začíná v sobotu o půl deváté večer na Bludníku, v neděli ve 13. 30 začíná jeho repríza. S Valašskem jsou spojeny také ostatní regionální pořady. V neděli od 10 hodin stejný autor nabídne pořad Zahrajte ně, husličky. Ve volném účinkování muzik z Valašska, které budou hrát v areálu skanzenu v době, kdy se zde nerealizují žádné další pořady, muzikanti a zpěváci  zařadí do repertoáru hlavně všeobecně známé písničky  a budou se snažit nenásilnou formou zapojit do dění také návštěvníky skanzenu.

Folklorní škola Václava Michaličky v sobotu v 11 hodin nabízí téma O původu moravských Valachů a komorní pořad autora Daniela Drápaly na téma Šlo děvčátko k zpovídání   bude koncipován jako beseda s panem doktorem Vladimírem Teťhalem o projevech lidové zbožnosti na Slovácku. Zvláštní pozornost bude věnována poutnímu místu Svatý Antonín nad Blatnicí. Besedování bude proloženo zpěvem starých nábožných písní z historických kancionálů. A s touto nabídkou souvisí i další pořad uváděný na 66. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2011. A ty, svatý Antonínku aneb S Horňákama na púti je komponovaný pořad přiblížující rozličné projevy spjaté s jedním z tradičních poutních míst Slovácka - Svatým Antonínkem nad Blatnicí.

Sobotní večer na Bludníku bude patřit pořadu Folklor jako divadlo autorské dvojice Lucie Uhlíkové a Karla Pavlištíka. V pořadu bude prezentováno lidové divadlo jako součást zvyků a obřadů. Zvyky a obřady budou předvedeny jak v tradiční formě, tak také v soudobé scénické podobě inspirované folklorem.  V neděli 26. června o půl jedenátcé dopoledne začíná pořad Putování po Jantarové stezce. Pomyslně se přeneseme do dob dávných a projdeme celou Moravou od severu na jih. Společně s naším průvodcem navštívíme regiony opavské Těšínsko, Hanou, přes hostýnské Záhoří se dostaneme na hradišťské Dolňácko a symbolicky skončíme ve Strážnici. Během cesty se setkáme s obyvateli regionů a budeme moci pozorovat pestrost dřívějšího kulturního bohatství moravského lidu.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Regiony

Regiony

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web