Dostaveníčko pod Chodským hradem

Ve Folklorním okénku ve středu 14. září 2016 nabízíme za pět minut pět odpoledne záznam pořadu z programu 62. ročníku Chodských slavností v Domažlicích. Dostaveníčko pod Chodským hradem si totiž daly dvě vyhledávané dudácké muziky - kapela Plzeňského lidového souboru Mladina a Domažlická dudácká muzika s kapelníkem Josefem Kunešem.

Mladina, dříve Škoda Plzeň, patří trvale mezi nejlepší interprety západočeského folkloru. Soubor vznikl již v roce 1954 a u jeho zrodu stáli Jaroslav Edel, Madla Klementová, Draha Horáková a Josef Nehonský, výraznou vedoucí i autorskou osobností dalších let byl mj. Miloš Vršecký. Ve vedení kapely se vystřídaly takové osobnosti jako skladatel Jaromír Bažant, dirigenti a skladatelé Miroslav Šmíd, Jaroslav Krček, dudák a dodnes sólista KDM Václav Švík, skvělí muzikanti Martin Kaplan, Josef Fiala, Zdeněk Kopecký, Jaroslava a Milan Smolovi a řada dalších.

Domažlickou dudáckou muziku založil v roce 1994 tehdy patnáctiletý dudák Josef Kuneš, který vede a autorsky směřuje kapelu dodnes, a toto hudební uskupení se během více než 20tileté existence stalo jedním z předních souborů prezentujících chodskou dudáckou hudbu. Většinu současných členů tvoří profesionální hudebníci, absolventi konzervatoří a vysokých hudebních škol, kteří zároveň působí jako pedagogové a výkonní umělci. Zpěváci DDM se v roce 2007 stali Laureáty MFF ve Strážnici za vynikající interpretaci chodské lidové písně.

 

NyníHudební siesta
Skladba: Koncert C dur pro cembalo a orchestr Š 101 - Allegro; Autor: Štěpán Josef Antonín; Dirigent: Hádek Jan; Sóla: Keglerová Edita - cembalo
12:35Střípek poezie
12:40Hudební siesta – 2. část
13:30Knihovnička
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí

John Hinshelwood zpívá Emily Dickinsonovou

hinshelwood_called-backSkotský písničkář John Hinshelwood natočil album zhudebněných básní Emily Diskinsonové.

Regiony

Regiony

Tinitus skupiny Původní Bureš

13-PuvodniBuresChystáme rozhovor se skupinou Původní Bureš o novém albu Tinitus.

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Partneři

Harmonie_logo_velke_web