Dostaveníčko pod Chodským hradem

Ve Folklorním okénku ve středu 14. září 2016 nabízíme za pět minut pět odpoledne záznam pořadu z programu 62. ročníku Chodských slavností v Domažlicích. Dostaveníčko pod Chodským hradem si totiž daly dvě vyhledávané dudácké muziky - kapela Plzeňského lidového souboru Mladina a Domažlická dudácká muzika s kapelníkem Josefem Kunešem.

Mladina, dříve Škoda Plzeň, patří trvale mezi nejlepší interprety západočeského folkloru. Soubor vznikl již v roce 1954 a u jeho zrodu stáli Jaroslav Edel, Madla Klementová, Draha Horáková a Josef Nehonský, výraznou vedoucí i autorskou osobností dalších let byl mj. Miloš Vršecký. Ve vedení kapely se vystřídaly takové osobnosti jako skladatel Jaromír Bažant, dirigenti a skladatelé Miroslav Šmíd, Jaroslav Krček, dudák a dodnes sólista KDM Václav Švík, skvělí muzikanti Martin Kaplan, Josef Fiala, Zdeněk Kopecký, Jaroslava a Milan Smolovi a řada dalších.

Domažlickou dudáckou muziku založil v roce 1994 tehdy patnáctiletý dudák Josef Kuneš, který vede a autorsky směřuje kapelu dodnes, a toto hudební uskupení se během více než 20tileté existence stalo jedním z předních souborů prezentujících chodskou dudáckou hudbu. Většinu současných členů tvoří profesionální hudebníci, absolventi konzervatoří a vysokých hudebních škol, kteří zároveň působí jako pedagogové a výkonní umělci. Zpěváci DDM se v roce 2007 stali Laureáty MFF ve Strážnici za vynikající interpretaci chodské lidové písně.