Zemřel Vladimír Salčák

Zemřel Vladimír Salčák

V pondělí 18. února 2013 zemřel Vladimír Salčák, autor textů mnoha set písní, dlouholetý spolupracovník Proglasu, autor pořadů Hrajte, kapely!, Jak se vám líbí dechovka a další. V sobotu 23. února vysíláme v 10.30 vzpomínkovou Voničku pro milovníky dechovky.

Vladimír Salčák se narodil 5. dubna 1936 v Petrově u Strážnice. Tatínek Vladimíra, povoláním železničář, byl výborným zpěvákem. Salčákovi měli vinohrad, ve kterém od útlého mládí Vladimír slýchával mnoho krásných lidových písní. Sám autor říká, že vinohrad byl jeho konzervatoří  i univerzitou. V mládí jej také lákal sport, ale to již byl v učilišti ve Gbelích na Slovensku, kde se vyučil vrtním horníkem. Při studiu průmyslové školy v Břeclavi se věnoval házené, ve výkonnostní turistice získal titul „Mistr turistiky,“ přežil i  novoroční  plavání v řece Moravě. Na kole, pěšky, na lyžích i na kanoi objel celou republiku. Zapálený sportovec, jak se dostal k muzice?

Přišel za ním kapelník  veselské muziky, zda by nechtěl, tehdy se říkalo konferovat, a že si může i zazpívat. Stalo se. Když absolvoval školení kapelníků o instrumentaci a aranžování skladeb, na kterém přednášel Slávek Smišovský, bylo rozhodnuto. Obklopil se odbornou literaturou a začal studovat partitury, záznamy autorů, hodně mu dala spolupráce s profesionálem Josefem Růžičkou, redaktorem ČRo v Brně.  V podstatě až ve svých 40 letech se dostává k dechové muzice.

Umělecký potenciál Vladimíra Salčáka byl neuvěřitelně bohatý. Textař, skladatel, publicista, také spisovatel, jevištní i rozhlasový moderátor, ba i člen redakční rady bývalého měsíčníku Dechovka z Moravy, Slovenska a Čech.
Jako moderátor spolupracoval s různými dechovými hudbami, např. Stříbrňankou, Boršičankou, Dubňankou, Budějovankou,  Vnorovjany, DS Morava Hulín, a mnoha dalšími. Spolupracoval s Českým rozhlasem Brno kde uváděl pořad „Ze světa dechovky,“ na Proglasu uváděl vlastní pořad Hrají a zpívají moravské dechovky, Jak se vám líbí dechovka a Hrajte, kapely!

Skladby s texty Vladimíra Salčáka či jeho skladby vlastní nahrály desítky výtečných dechovek - Bojané, Dolanka, Dambořanka, Frajárka, Hovorné, Lanžhotčanka, Mistříňanka, Moravanka, Podhoranka, Straňanka, Šohajka, Valaška, Vlčnovjanka, Veselané, Vracovjáci, Žadovjáci, tedy vlastně všichni vítězové Zlaté křídlovky.

Naposledy vystoupil Vladimír Salčák na svém autorském koncertě  6. října 2012 v Lošticích, kde premierově zaznělo jeho několik skladeb. Za pár dní jej postihla těžká mozková příhoda, z které se již nezotavil.

Jeho rodina se s ním rozloučí v pátek 22. února 2013 v nejužším rodinném kruhu s vyloučením veřejnosti.

Pořady Vladimíra Salčáka si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

V sobotu 23. února 2013 v 10.30 vysíláme vzpomínkovou Voničku pro milovníky dechovky.

Vladimír Salčák v Lošticích (6. října 2012) společně s Václavem Kovářem.

 Děkujeme za poskytnuté informace i fotografie panu Václavu Kovářovi.