Vychází sbírka lidových písní z Plzeňska

Vychází sbírka lidových písní z Plzeňska

V sobotu 26. listopadu bude v kulturním centru Papírna poprvé představena sbírka, oživující neznámé hudební tradice regionu – Plzeňské písně. Bohatě ilustrovanou knihu s vloženými CD a DVD podpořilo více než 250 přispěvatelů, kteří se na její vydání složili prostřednictvím serveru Startovač. Křestem knihy vyvrcholí dvouletý projekt, za nímž stojí členové souboru Lidová muzika z Chrástu.

Původním cílem bylo vytvoření výběrového CD. „Chtěli jsme natočit folklorní best of,“ říká s úsměvem vedoucí souboru Vojtěch Kouba, „nahrávku, která by předvedla různé podoby lidových písní z Plzeňska.“ Po několika návštěvách v archivech se ale ukázalo, že jedno CD nebude stačit. „Ve sbírkách Národopisného muzea Plzeňska a Etnologického ústavu Akademie věd jsou uloženy tisíce nevydaných zápisů ze západních Čech. Některé z nich nedávno vyšly díky aktivitě etnomuzikologa Zdeňka Vejvody, většina je ale pořád neznámá. Bylo hned jasné, že ani zdaleka nemůžeme obsáhnout všechny zajímavé písně a že se musíme zaměřit na jednotlivé typy,“ popisuje Kouba. 

Na dvou CD, která chrástečtí muzikanti a jejich hosté natočili v minulém roce v klatovském studiu exAVIK, jsou vedle milostných, svatebních nebo vojenských písní také lidové balady nebo písně z vězeňského prostředí. „Záměrně jsme se snažili najít zápisy, které rozšiřují nebo doplňují obvyklou představu o folkloru,“ uvádí Kouba. „Nevyhýbali jsme se kramářským písním nebo umělým lidovkám z 20. století, nahráli jsme třeba píseň ´Za komíny ze Škodovky letí husička´, která vznikla na začátku druhé světové války. A zkusili jsme najít taky živé, současné tradice, třeba pololidové písně z trampského prostředí nebo moderní plzeňské pověsti.“

Projekt získal v loňském roce podporu od Evropského hlavního města kultury Plzeň 2015, o jeho úspěchu ale rozhodl úspěšný crowdfunding na internetovém serveru Startovač. „Najednou bylo jasné, že se můžeme odrazit od země, že se najdou lidé, kteří mají o výsledné dílo zájem. Od té doby už jsme se jen snažili, aby ten výsledek byl co nejlepší.“

Natočené písně dostali od počátku projektu k dispozici mladí výtvarníci. Grafické listy na texty vybraných písní vytvořili žáci ZUŠ Sokolovská pod vedením Martiny Voráčkové.  Díky spolupráci Lidové muziky z Chrástu s umělci z plzeňské Animanie začaly k nahrávkám vznikat animované videoklipy. Jednu z písní zobrazil na své cestě Evropou také písničkář Jakub Čermák/Cermaque. Úspěšná dárcovská kampaň ale pro projekt především získala výtvarnici a designérku Štěpánku Bláhovcovou.

Tato původem plzeňská umělkyně na sebe výrazně upozornila ziskem zlaté medaile na cenách European Design Awards v roce 2010, kterou získala za knihu Práce jako na kostele popisující péči o ohrožené sakrální památky na Konstantinolázeňsku. Stříbrnou medailí byla na evropském fóru oceněna také její druhá kniha spojená s činností Místní akční skupiny Český Západ, dvojjazyčná Místa v srdci/Herzensorte. „Obě ty knížky dobře znám, jsou krásné. Ze začátku jsem moc nevěřil tomu, že by si na nás Štěpánka mohla udělat čas. Ale přesvědčily ji ty písničky i seznam přispěvatelů, ze kterého bylo jasné, že o knížku budou mít lidé zájem. Takže si Štěpánka ke vší té svojí pražské práci vzala ještě Plzeňské písně,“ popisuje vedoucí Lidové muziky z Chrástu počátek spolupráce.

Výsledkem je dvousetstránková kniha s desítkami ilustrací, které mají dohromady vytvořit obraz Plzně a jejího okolí. Celý region znázorňuje vložená mapa s vyznačenými obcemi, v nichž byly zapsány jednotlivé písně. Dvě CD s natočenými písněmi doplňuje DVD s devíti videoklipy, dětské grafiky byly zpracovány jako pohledy. Kniha, kterou vydává malé nakladatelství Editio Milada Karez, bude poprvé představena na koncertě v Papírně v sobotu 26. listopadu od 19 hodin. Jako host vystoupí soubor Ritornello Michaela Pospíšila, který se věnuje především hudbě baroka a představí písně z tzv. Kladrubského rukopisu.

Kniha bude k dostání od 28. listopadu ve vybraných plzeňských knihkupectvích i na webu www.plzenskepisne.cz. Návštěvníci křestu ji pořídí už během koncertu v sobotu 26. listopadu, následně se představí i v Praze, a to v úterý 29. listopadu ve Vile Štvanice.
 
Podrobnosti k projektu se můžete dočíst na webu www.plzenskepisne.cz.


Romana Odstrčilová

Svátek má: sv. Marina / Milan

Moderuje: Romana Odstrčilová

Ida Kelarová a Čhavorenge

čhavorenge_hejRomaleRozhovor s Idou Kelarovou o dětském romském sboru Čhavorenge uvedeme v srpnu.

Regiony

Regiony

Témata Jak se vám líbí

boskovice_hradPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

BraAgas na novém albu česky

braagas_oPtacichPoslechněte si rozhovor se skupinou BraAgas o albu O ptácích a rybách.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music