Vonička: Pozvánka na koncerty festivalu Concentus Moraviae

Vonička: Pozvánka na koncerty festivalu Concentus Moraviae

Pořad v souvislostech


Hymna a chorál Svatý Václave
Audioarchiv

V úterní Voničce, půlhodince lidových písní na vlnách Proglasu, se výjimečně budeme věnovat pozvánkám na několik koncertů našeho partnerského festivalu Concentus Moraviae, jenž má letos symbolický podtitul Na cestě od kořenů k budoucnosti.

Pozveme vás na koncerty propojující lidovou hudbu z mnoha koutů Evropy s dalšími hudebními žánry. V ukázkách uslyšíte PaCoRa Trio spojující slovenskou a moldavskou lidovou hudbu s jazzem, především se swingem, rezidenčního umělce festivalu houslistu Pavla Fischera a ryze lidový Mužský sbor z Kyjova.

Festivalový cyklus Concentus Moraviae nabízáí koncert slovensko-moldavského PaCoRa Tria ve čtvrtek 16. června na nádvoří radnice v Moravském Krumlově. Koho baví nadžánrové spojení výchozích prvků lidové hudby se swingovou rytmikou nebo naopak swingové evergreeny převedené do "jazyka" world music, to vše hrané netradičním triem nástrojů housle-cimbál-kontrabas v podání špičkových muzikantů v programu Roots/Kořeny, bude vítán. 

Málokterý hudební spolek naplňuje motto letošního festivalu tak důsledně jako Mužský sbor z Kyjova fungující bez přerušení už šest desítek let. Několikagenerační sbor má v repertoáru přes pět stovek písní nejen z kyjovského Dolňácka, ale též z okolních regionů. Festivalový koncert je symbolickou poctou jedinečné osobnosti rodem z Kyjova, muzikantovi a hudebnímu redaktorovi Jaromíru Nečasovi, který by se letos dožil (a mnoho nescházelo!) rovných sta let. Koncert proběhne v pátek 17. června na nádvoří zámku v Lomnici u Tišnova.

Jeden z vrcholů letošního ročníku festivalu Concentus Moraviae je naplánován jednak na sobotu 18. června do brněnského Besedního domu, jednak o den později, tedy 19. června do Galerie v Kurdějově; představí se zde francouzský Sirba Octet s programem Tantz! Virtuózní houslista Richard Schmoucler a jeho ansámbl vzdávají hold lidové hudbě zemí svých předků - zazní tedy melodie z Rumunska, Moldávie, Ruska a Maďarska i klezmer music připomínající hudbu a tance tamtéž usídlených židovských komunit. Poznávacími znameními hudebního projevu Sirba Octetu jsou dynamika a živelnost.

Rezidenčním umělcem letošního ročníku festivalu je houslista Pavel Fischer; pro vystoupení na festivalu vytvořil příležitostné JeFis Duo s akordeonistou Jakubem Jedlinským a výsledkem je program Krev a med - hudba Balkánu. "Na hudbě této oblasti nás vždy uchvacovala melodická exotičnost i nekonečné bohatství charakterových i stylových kontrastů", konstatuje Fischer.  Z tanců je na programu mimo jiné rumunská doina, bulharská račenica i židovský freylekhs. Koncert je v programové nabídce na středu 22. června v salónu zámku v Lysicích. Všechny koncerty začínají v 19.30 hodin.

 

(S využitím festivalových tiskových zpráv zpracovala Helena Bretfeldová.)

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web