Vonička lidových písní: pozvánka na festival Milotice´22 - soutěž o vstupenky

Vonička lidových písní: pozvánka na festival Milotice´22

Pořad v souvislostech


Vonička pro milovníky dechovky
Audioarchiv
29. července 2022 Folklor a dechovka, Soutěže Autor: Helena Bretfeldová

První víkend v srpnu, od pátku 5. srpna do neděle 7. srpna, slaví národopisný festival kyjovského Dolňácka padesát let od prvního roku svého konání. Tento jubilejní festivalový rok oslaví Milotice´22 v pátek a v sobotu pořady v areálu vinných sklepů Šidleny, program nedělní je situován do zámecké zahrady státního zámku Milotice.

V jedinečném přírodním amfiteátru v areálu vinných sklepů v milotických Šidlenách bude zahájen příští víkend tradiční národopisný festival kyjovského Dolňácka – Milotice s vročením ´22, který letos oslaví 50 let od prvního ročníku svého konání.

Páteční večerní program od 20 hodin zahájí pořad s názvem Milocká dědina s podtitulem „Průřez životem Miločáků se všemi jejich starostmi a radostmi“. Účinkují Dětský folklorní soubor Trnaveček, soubor Šotyš, Ženský sbor z Milotic, Ženský sbor Korulice, Mužský sbor Milotice, Cimbálová muzika z Milotic s primášem Petrem Šrahulkem a Cimbálová muzika Třaslavica. Od 21 hodin následuje pořad autora Pavla Růžičky s názvem Sto aneb Šťastný Petrů se v Nečase Skácel věnovaný čtyřem osobnostem, jež významně ovlivnily lidovou kulturu kyjovského regionu, které by se letos svorně byly dožily sta let. V programu uslyšíte Cimbálovou muziku Jury Petrů, Cimbálovou muziku z Milotic, Cimbálovou muziku Širúch, ženský sbor Zpěvulenky a další pamětníky.

Sobotní večerní program v přírodním amfiteátru v Miloticích-Šidlenách otevírá ve 20.30 pořad s názvem Všecko nejlepší! autorky Markéty Vašulkové. Účinkuje celá řada folklorních souborů – mimo jiných Dúbrava, Kyjovánek, Slovácký krúžek Svatobořice-Mistřín, Omladina, Šotyš, Vracovjan, Taneční skupina Sešlisa, Krušpánek, Ženský sboreček Koňadra, Mužský sbor z Kyjova, Cimbálová muzika z Milotic a Cimbálová muzika Friška. Program uzavře v Šidlenách na Náměstíčku pořad Dovolte ještě malučko autora Luďka Běťáka a jeho rodinné hudecké kapely se sólistkou Magdalenou Říčnou.

Nedělní akce festivalu se odehrávají v konírně a v zámecké zahradě; v konírně výstava Čarovné barvy země, v kostele v 10.00 slavnostní festivalová mše svatá a následné Preludium - koncert vážné hudby, od 13.00 v zahradě Jarmark řemesel,  a přehlídka svatebních lidových oděvů Rozkvetlá zahrada. Výstava krojových součástí bude otevřena v oranžerii milotického zámku, kde bude též  výstava věnovaná uplynulým padesáti letům národopisného festivalu Milotice - 50 let festivalu; od 14.00 opět v zahradě proběhne koncert dětských cimbálových muzik Zahraj ně, hudečku! Aj dyž nám je padesát, furt sme mladí je název pořadu ženských a mužských sborů Kyjovska. Od 16.45 následuje pořad "odrostlých" tanečníků Mamo, tato, do tanca! Závěr nedělního programu tvoří divadelní představení na motivy povídek Zdeňka Galušky Múdra stařečka Pagáča.

Soutěžní otázka z úterní Voničky: Napište nám na mailovou adresu bretfeldova@proglas.cz  názvy alespoň tří ženských sborů nebo sborečků, které vystoupí v programu festivalu. Nápovědu najdete na webových stránkách festivalu www.festivalmilotice.cz, kde je také k dispozici kompletní festivalový program.

Takže máte třetí a poslední možnost, jak se zúčastnit soutěže o permanentku pro dvě osoby na festival Milotice ´22. Soutěž končí ve středu v 9.00, výhercům se ozveme.

NyníKomorní hudba
Skladba: Partita číslo 3, E dur, BWV 1006 - Menuet I -II -I; Autor: Bach Johann Sebastian; Sóla: Šporcl Pavel - housle
02:00Nejen chlebem (Rádio 7)
02:15Písně
03:00Oktáva
03:55Písně
05:40Radio Vatikán (slovenské...
05:57Myšlenka na den

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web