Ocenění osobností Folklorního sdružení ČR

Ocenění osobností Folklorního sdružení ČR

Dne  20. listopadu se sjeli do TOP HOTEL Praha na Chodově vedoucí členských folklorních souborů, ředitelé folklorních festivalů, předsedové regionálních sdružení a další členové Folklorního sdružení ČR na své výroční zasedání.

Sami mezi sebou, bez celebrit a VIP hostů, se jednou do roka schází ti, kteří na svých bedrech nesou tíhu práce s folklorními soubory, organizují desítky folklorních festivalů, slavností, soutěží a dalších akcích či jinak pomáhají rozvíjet folklorní život ve městech a obcích po celé republice. Jindy ryze pracovní jednání mělo tentokrát slavnostní ráz: Folklorní družení ČR, více než čtrnácti tisícová rodina folkloristů všeho věku, si letos připomíná 20. výročí svého vzniku. 

      

 

Účastníci výročního setkání zaplnili největší Kongresový sál mezinárodního hotelu. Přijeli zástupci souborů a festivalů i z nejvzdálenějších míst - z Ostravy, Valašska, Slovácka, jižní Moravy. Byli mezi nimi i mnozí pamětníci, kteří stáli u zrodu FoS ČR před dvaceti lety a spojili s ním kus plodného života. Do foyeru hotelu připravilo Jihočeské FoS prezentaci své vydavatelské činnosti a Tradice Slovácka z Blatničky stánek z ukázkami výroby krojového vybavení.

      Shromážděné uvítali předseda FoS ČR Zdeněk Pšenica, 1. místopředseda Ladislav Michálek a pozdravil Radek Dohnal, generální ředitel TOP HOTEL Praha, který vytváří příznivé podmínky mnoha folklorním akcím včetně vrcholné akce FoS ČR - Národního krojového plesu. Studio Vemori překvapilo krásným spotem k výročí sdružení, a po něm přišly na řadu vzpomínky. U mikrofonu se vystřídali ti, kteří byli u začátků FoS ČR a patří k jeho zakladatelům: historicky první předseda Jiří Pitter, jeho následovník a dlouholetý předseda František Synek, předseda kontrolní komise Bohuslav Chochola, předsedkyně Valašského FoS Jana Šamánková, Míla Brtník, dlouholetý předseda Horáckého FoS a Eliška Krejčičková, zakladatelka souboru Ondřejnica a festivalu Poodří Františka Lýska. Dojatě i s humorem vzpomínali každý po svém na problematickou situaci lidové kultury v roce 1990, na tisíce hodin dobrovolné práce věnované folkloru a radost, kterou jim přinášela. 

      Cesta, kterou za tu dobu Folklorní sdružení ČR prošlo, je obdivuhodná – od skromných začátků po největší organizaci zájemců o lidovou kulturu v České republice. Úspěšné i obtížné peripetie života sdružení shrnul současný předseda Zdeněk Pšenica. Připomenul, že pod patronací FoS ČR působí dnes více než 400 folklorních souborů, z toho 80% tvoří děti a mládež, 60 kolektivních členů v podobě folklorních festivalů, slavností a přehlídek a 17 regionálních sdružení. Poukázal na rozsáhlou ediční a vydavatelskou činnost včetně časopisu FOLKLOR, obrovskou propagaci akcí a lidové kultury, přímou i prostřednictvím mediálních partnerů, spolupráci se státními i nevládními institucemi a jejich přínos pro folklorní hnutí. Zdůraznil zejména lidský faktor, který v oblasti lidové kultury hraje rozhodující roli. Nakonec nastínil výhled do další činnosti FoS ČR, která by se měla v horizontu dvou let soustředit na přípravu mladých posil do vedení organizace. Závěrem řekl: „Díky lidem, kterým se stal folklor trvalou součástí životního stylu, je o českou lidovou kulturu v multikulturní Evropě dobře postaráno. Nezískává se za to sláva ani peníze, ale je to obohacení života a za ně děkuji všem.“

      Odpolední část zasedání uvedl tajemník FoS ČR Jiří Pokorný: „Folklorní sdružení má velké štěstí, že v jeho řadách pracuje mnoho výrazných osobností, které se zasluhují o vysokou úroveň našich souborů a festivalů. Výbor FoS ČR se rozhodl udělit těmto členům k významnému výročí ocenění za záslužnou práci ve jménu a ve prospěch lidové kultury a nezištnou podporu folklorního života v naší vlasti.“

      Zdeněk Pšenica a Ladislav Michálek se ujali slavnostního aktu předání ocenění.            
- Poděkování Folklorního sdružení ČR za aktivní práci při rozvoji  tradiční lidové kultury, folkloru a cílů sdružení bylo uděleno 59 členům. Mezi vyznamenanými byli i dva zahraniční hosté – 1.   místopředseda  Rakouského krojového svazu Josef Mord a předseda Folklorní únie na Slovensku Štefan Zima. 

- Poděkování Folklorního sdružení ČR za výjimečný přínos k uchování a rozvoji tradiční lidové kultury, folkloru a cílů sdružení dostalo 65 členů. 
- Pamětní plakety obdrželo 24 členů. 
- Zvlášť aktivní členové byli navrženi na přijetí čelnými představiteli státu:   
               Radka Ehrenbergerová, Vlastimil Fabišik, Eva Hanková, Jozef Harčarik,
               Bohumil Hrubeš, Bohumil Chochola, Jarmila Kantorová, Aleš Krkoška,
               Josef Langer, Josef Levek, Ladislav Michálek, Jarmila Mrnuštíková,
               Jaroslav Novák, Tatiana Pálenská, Jiří Pokorný, Petr Ryba, Jan Rylko, Iveta
               Sinkulová, Helena Skálová, Vladimír Sochor, Jana Svobodová, Jan Šlajs,
               Zdeněk Tesařík. 
- Vrcholné ocenění, titul Osobnost Folklorního sdružení ČR, se dostalo Miloslavu Brtníkovi, Radomíru Golasovi, Věře Haluzové, Jiřímu Pitterovi, Františku Synkovi a Janě Šamánkové.

        Ještě v pohnuté atmosféře se otevřela rozmanitá diskuze. Jiří Hába a Aleš Václavík upozornili, že ve výčtu oceněných se neobjevila jedna osobnost, která by si zasloužila být na předním místě – Zdeňek Pšenica. Manželé Smutní hovořili se zápalem o dokumentaci lidových písniček. Jaroslav Novák představil obsáhlý zpěvník Horáckých písní, Věra Kovářů poukázala na osobnost Zdeňky Jelínkové a potřebu reedice jejích sbírek, které jsou většinou nedostupné a pomohly by v práci mnoha souborům. Petr Michna připomenul 60. výročí souboru Radhošť. Petr Lhota děkoval FoS ČR a jmenovitě Zdeňku Pšenicovi za podněty k založení nového festivalu mužských sborů v Šardicích. Ke dbaní na čistotu nářečí vyzval Pavel Fiala. Jan Polomský oznámil snahu obnovit v Praze Valašský krúžek, Jiřina Matějková založení seniorského souboru v Praze 8. Bohumil Chochola řekl, že seniorské soubory se stávají novým fenoménem, se kterým musí sdružení do budoucna počítat a vytvářet jim příležitosti k prezentaci. Dušan Macháček ve svém diskusním příspěvku připomněl vynikající výsledky Dnů tradiční kultury, které by si zasloužily větší uplatnění. Vzpomněl na entuziasmus krajanských souborů na Krajanském festivalu a s potěšením konstatoval, že v posledních letech přibývají ve Slováckém krúžku v Praze desítky mladých členů. V diskuzi vystoupili i oba zahraniční hosté Josef Mord a Šefan Zima, který hovořil s velkým uznáním o činnosti Folklorního sdružení ČR a vzájemné spolupráci se Slovenskem. 

       Slavnostní odpoledne ukončil Zdeněk Pšenica poukazem na mezinárodní úspěchy FoS ČR, který v loňském roce získal jako první v historii „Vlajku identity“ od Mezinárodní únie folklorních sdružení I.G.F. Poděkoval všem pracovníkům, spolupracovníkům a členům výboru FoS ČR. „Jsme výjimeční v evropském prostoru. A je to jen a jen zásluha lidí, tedy vás, kteří tu sedíte. Kteří na úkor svého volného času, bez nároků na odměnu, pracujete ve prospěch společného cíle – uchovávání kulturního bohatství, děděného napříč staletími a jeho předávání dalším generacím.“

       Večer následovala družná zábava s hudbou Kanafaska z Velké Bystřice. V neděli dopoledne se zájemci zúčastnili prohlídky historického centra Prahy a odpoledne se rozjeli zpět do svých regionů, měst a obcí po celé republice.

 

Přehled a jména všech oceněných naleznete http://www.folklornisdruzeni.cz/no-name10

Shlédněte také http://www.vemori.cz/fos/fos.htm

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!