Folklorní sedmička Gala

Folklorní sedmička gala

Pořad v souvislostech


Folklorní sedmička GALA
Budeme vysílat

126. kolo Folklorní sedmičky
Folklorní sedmička
Folklorní sedmička
Vysílali jsme


126. kolo Folklorní sedmičky

125. kolo Folklorní sedmičky

125. kolo Folklorní sedmičky
Audioarchiv

Tradiční hitparáda lidových písní na vlnách Proglasu Folklorní sedmička nabízí jako obvykle sedm lidových písní z Moravy i z Čech. Z nich ovšem posluchači nevybírají jednu až tři skladby jako obvykle, tentokrát mohou hlasy stále posílat písním z minulého soutěžního kola. Folklorní sedmička Gala nabídne poslech sedmičky – podle vašich hlasů obdržených v poslední dvacítce hlasovacích kol – nejoblíbenějších písní sedmi různých hudebních formací. Nejdete zde i vy svého favorita?

Nikdo asi nezapochyboval o tom, že se do vítězné sestavy dostane Horácká muzika ze Žďáru nad Sázavou, progresivní hudební těleso vyhledávající přeživší lidové písně ze Žďárska, Jihlavska a Velkomeziříčska a prezentující na Horácku netradiční formy jejich aranžování a instrumentace. V září uvedlo na svět své v pořadí druhé album, hudebně-scénickou kompozici Pocta sv. Janu Nopomuckému. V naší hitparádě prozatím nejvíc bodovala Michala Žďánská a Horácká muzika s valčíkem Měla sem milého parukáře.

Druhé pořadí v naší galapřehlídce Folklorní sedmičky obsadila straňanská zpěvácká legenda Vlasta Grycová; v aktuálním hlasování soutěžních kol Sedmičky výrazně boduje s tesknou baladou s tragickým koncem Na jednej dolině, kterou proslavila už její maminka Alžběta Končitíková pod názvem Jedú Turci, jedú. Nejvíce hlasů ovšem Vlasta Grycová získala spolu se svou dcerou Aničkou Přikrylovou za doprovodu rodinné cimbálové muziky Husličky ze Strání s písní Kosí Jano z alba O lásce z roku 2014. Dlouhá léta se Anička prezentovala pouze jako houslistka-primáška zprvu rodinné, později straňanské Cimbálové muziky Vlasty Grycové, až pro album O lásce konečně překonala ostych a zazpívala si s maminkou v duetu. Vlastu Grycovou jsme před rokem ztratili, ale naštěstí po ní zůstala spousta krásných písniček.

Třetí místo v dlouhodobém bodování obsadila kapela RukyNaDudy z Frenštátu pod Radhoštěm, šestičlenné hudební sdružení hrající archaickou podobu písní z Beskyd. V jejich instrumentáři nechybí např. píšťalka koncovka, housle ochlebky či malý cimbál a jejich herní styl osciluje od důsledné rekonstrukce hudebního materiálu přes moderní world music až k dřevním folklorem inspirované původní tvorbě. Podobně je tomu s písní Išli, išli v podání Mariana Friedla a Ženského sboru z Kudlovic.

V mimořádném vydání Folklorní sedmičky, jediné hitparády lidových písní na rozhlasových vlnách v České republice, se na čtvrtém místě žebříčku posluchačsky nejúspěšnějších písní posledních dvaceti soutěžních kol umístila Lidová muzika z Chrástu u Plzně – prozatím jediný dvojnásobný držitel prestižního ocenění Zlatý výběr Folklorní sedmičky. Muzika interpretuje především lidové písně z jižních a západních Čech, zajímá je ovšem také kultura Lužických Srbů, kterou s potěšením objevují širšímu publiku. V roce 2020 jim vyšlo v pořadí už sedmé album „písní na cestu“ s názvem Svatební a pohřební. Ze tří písní v pro ně druhém běhu za Zlatým výběrem nejvýrazněji zabodovala „smrtná“ píseň Sulislavskej kostelíčku v interpretaci Jany Rauschové.

Ve dvou soutěžních kolech s převahou zvítězila Cimbálová muzika Strážničan s primášem Víťou Pálenským a hostujícím sólistou Petrem Pánkem, a to se sadou vojenských písní Kolem našej zahrádečky v úpravě Tomáše Pánka – a stačilo jí to k postupu na galapřehlídku největších folklorních hitů. Tomáš Pánek je stále vynikajícím zpěvákem, jak si mohli poslechnout návštěvníci letošního MFF Strážnice, kde si Strážničan připomínal sté výročí narození primáše Slávka Volavého. Jeho starší bratr Petr Pánek kromě zpěvu hraje výborně na kontrabas, a především na cimbál – hrál mimo jiné v Moravské muzice Luďka Šáchy nebo v novoakustickém Teagrassu.

Z dětské cimbálové muziky Kyjovánek se zrodila Cimbálová muzika Friška s primášem Davidem Vašulkou. Také oni už disponují početným fanouškovským klubem, který je vynesl až do Zlatého výběru Folklorní sedmičky. V posledních soutěžních kolech bodovali s písničkou Kyjove, Kyjove.

Sedmé místo v gala výběru Folklorní sedmičky obsadil Včelaran, jeden z nejstarších folklorních souborů na Uherskohradišťsku, založený už v roce 1960 ve Včelarech, místní části obce Bílovice. Cimbálovou muzikou souboru prošla mimo jiných cimbalistka Zuzana Lapčíková. Kromě Hradišťska mapuje muzika i písně z Luhačovského Zálesí. Do našeho výběru ji vynesl verbuňk V Hradišťu verbujú v podání Mužského sboru ze Včelar.

Takový byl gala výběr lidových písní na vlnách Proglasu. Velice nás těší váš zájem o náš pořad i úsilí, s jakým podporujete své hudební i zpěvácké favority – děkujeme a budeme se těšit na vaše hlasy v dalším, již opět soutěžním kole Folklorní sedmičky, které budeme vysílat v sobotu 15. října. Vybírat tři písně ze sedmi ze soutěžního 117. kola můžete do čtvrteční půlnoci 13. října prostřednictvím formuláře na webových stránkách Proglasu (kde si rovněž můžete oživit seznam soutěžních písní), klasickou poštou na adresu Radio Proglas, Olomoucká 7, 618 00 Brno nebo mailem na adresu sedmicka@proglas.cz nebo bretfeldova@proglas.cz.

NyníPísně
Píseň: Kiedy będziesz zakochany (2017); Interpret: Warszawska Orkiestra Sentymentalna; Album: Warszawska Orkiestra Sentymentalna: Tańcz…
04:55Za 5 pět
05:40Nedělní promluva papeže
05:40Radio Vatikán (české...
05:48Písně
05:57Myšlenka na den
06:00Dnešní evangelium

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Coffee to Help

coffee-to-help_cukr_obalCDPoslechněte si rozhovor se skupinou Coffee to Help z Rakovníka.

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web