Folklorní sedmička – 117. kolo

Folklorní sedmička – 117. kolo

Pořad v souvislostech


117. kolo Folklorní sedmičky
Budeme vysílat

122. kolo Folklorní sedmičky
Folklorní sedmička
Folklorní sedmička
Vysílali jsme


122. kolo Folklorní sedmičky

121. kolo Folklorní sedmičky

121. kolo Folklorní sedmičky
Audioarchiv

V sobotu 17. září jsme odvysílali premiéru 117. kola hitparády lidových písní Folklorní sedmička. V postupové trojici se v souladu s tradicí posledních několika soutěžních kol udržela Vlasta Grycová se svou sugestivní tragickou baladou Na jednej dolině a samozřejmě také Horácká muzika ze Žďáru nad Sázavou se svým novým hitem Stojí borověnka. Minulou neděli požehnali v krásném Santiniho kostele v Obyčtově svůj nový hudebně-scénický projekt Pocta sv. Janu Nepomuckému. Zde jsou podrobné výsledky:

Malý počet zaslaných hlasů způsobil, že byla vyřazena novinka minulého kola – písnička V Jičíně troubili v podání Plzeňského lidového souboru a Věry Příkazské. Místo ní se představila novinka – táhlá píseň Vyletěl vták v podání Lubomíra Málka, skvělého zpěváka a primáše uherskobrodské Olšavy, jež ho také při zpěvu doprovází. V říjnu uplyne rok od jeho odchodu, takže byla příležitost si zavzpomínat.

Bohužel neuspěl ani Karel Rajmic a CM Jaroslava Čecha se svou sadou bílovských sedlckých Chodí syneček; na jeho místo se dostala novinka v podání jubilující Cimbálové muziky Pavla Múčky a jejího primáše a sólového zpěváka. Pavel Múčka zazpíval danaj Ani mně nevoní a zároveň nás symbolicky pozval na oslavu 35 let od založení původně rodinné Cimbálové muziky Pavla Múčky. U jejího založení stála čtyřčlenná sestava Pavlova otce a tří strýců, legendárních strážnických zpěváků, a rodinné muzicírování postupně přerostlo v běžný „provoz“, tedy také veřejné vystupování cimbálové muziky. Výroční koncert se koná v sobotu 1. října od 19 hodin v Kulturním domě ve Strážnici.

Z nabídky 117. kola folklorní hitparády zmizel rovněž teskný popěvek Na osice lístek vadne, který nám připomínal zhýralce Zášínka v podání Waldemara Matušky z filmu Všichni dobří rodáci. Vystřídala ho domažlická Konrádyho dudácká muzika s popěvkem Daleko, široko; zpívají Věra Bláhová a Václav Švík.

Na postupovém místě se dlouho drželo baladické podobenství o duši mrtvého mládence ukryté v ptačím těle Vyletěl pták hore nad oblaky s Janem Rokytou, který píseň upravil a sám na cimbál doprovázel zpěváka Josefa Lažu. Nakonec jej předběhla Růža v podání Zdenky Ondrové; čtvrtou novinkou nynějšího kola se tak stala muzika Bukovinka a Dívčí sbor Jaderničky s písní Sokole, bílý pták z alba Sloboda, sloboda.

Do postupové trojice se nakonec poměrně suverénně zařadila sólistka Ženského sborečku Nivnička Zdenka Ondrová doprovázená svým mužem Vlastimilem Ondrou na akordeon v kratičké, ale působivé písni Růža. Ve Folklorním okénku v rámci cyklu Muzika v krvi jsme nedávno měli možnost se blíže seznámit právě s muzikantským rodem Ondrů z Nivnice a s jejich životním i muzikantským krédem; pokud vás tento pořad zajímá, najdete ho v našem audioarchivu.

První dvě místa naší folklorní hitparády jsou poslední dobou snadno předvídatelná: početná skupina příznivců zajistila, že stejně jako minule se opět ze druhého místa do dalšího kola dostala straňanská zpěvácká legenda Vlasta Grycová a její rodinná CM Husličky; teskná balada Na jednej dolině bude patřit k perlám nového alba balad a milostných písní, které se připravuje k vydání ke zpěvaččiným nedožitým osmdesátinám v příštím roce. V boji o vaše hlasy opět s převahou zvítězila Horácká muzika ze Žďáru nad Sázavou. Potřetí uslyšíme písničku Stojí borověnka; zpívá Michala Žďánská a Oldřich Růžička.

Takové je aktuální pořadí 117. kola hitparády lidových písní na vlnách Proglasu. Další kolo Folklorní sedmičky bude odpočinkové; čeká nás Folklorní sedmička GALA v obvyklém čase, tedy v sobotu od 18.30, ale v mimořádném formátu – nepůjde o soutěžní kolo folklorní hitparády, ale o „galapřehlídku“ nejúspěšnějších souborů, zpěváckých osobností a především podle vašich hlasů nejoblíbenějších písní posledních dvaceti kol této soutěže.  Těšit se můžete na Lidovou muziku z Chrástu, Frišku, RukyNaDudy, Strážničan, Husličky a především na vaši oblíbenou Horáckou muziku ze Žďáru nad Sázavou, která má již podruhé úspěšně nakročeno do Zlatého výběru Folklorní sedmičky. Těšíme se na vás v sobotu 1. října od 18.30

O hlasování ovšem nepřijdete; vybrat své tři písně ze sedmi z aktuálního 117. kola hitparády (a hlasovat pro ně) můžete až do čtvrteční půlnoci 13. října, a to jako obyčejně prostřednictvím formuláře na webových stránkách Proglasu, klasickou poštou na adresu naší stanice, tedy Radio Proglas, Olomoucká 7, 618 00 Brno, nebo mailem na adresu folklor@proglas.cz či bretfeldova@proglas.cz. Jednoho z hlasujících, který nám kromě hlasů pro své oblíbence pošle také svoji poštovní adresu, odměníme cédéčkem s lidovými písněmi. 

Hudební výlet do Itálie

Salinaro_MainHands_obalCDZveme vás na hudební výlet do Itálie.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Bel Air de Forro

bel-air-de-forro_rozhovor2022_fotoMilanTesarPoslechněte si rozhovor s brazilsko-francouzskou skupinou Bel Air de Forro.

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web