Zohar Fresco hraje na tradiční rámový buben

Zohar Fresco hraje na tradiční rámový buben
2. března 2017 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Ve čtvrtek 2. března jsme si v pořadu Noční bdění s etnickou hudbou představili sólové album izraelského bubeníka Zohara Fresca s názvem Tof Miriam. Ústředním nástrojem alba je tradiční izraelský rámový buben.

Bubeníka Zohara Fresca známe především z mezinárodního izraelského tria, které spolu s ním tvoří polský pianista Leszek Możdżer a švédský kontrabasista Lars Danielsson. V roce 2016 však Fresco vydal své první sólové album Tof Mariam, na kterém světu představuje stejnojmenný tradiční rámový buben z Izraele.

Buben, jehož tradice sahá až ke starozákonní postavě, Mojžíšově sestře Miriam, se používal při náboženských obřadech, ale také při svatbách nebo vítání sabatu. Tato tradice však zanikla spolu se zničením jeruzalémského Chrámu v roce 70 n. l. Poté se židé oficiálně přestali veřejně radovat a zdánlivě zanikla i tato část jejich kultury. Od té doby se buben tof Miriam používá jen výjimečně, například jako výuková pomůcka v mateřských školách. Není tím pádem považován za skutečný hudební nástroj. Zohar Fresco se jej však rozhodl svým albem mezi seriózní nástroje opět povýšit.