Stranger To Stranger – Paul Simon v Třikrát z Proglasu

Stranger To Stranger – Paul Simon v Třikrát z Proglasu
4. listopadu 2016 World music, Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

Americký písničkář Paul Simon vydal v červnu 2016 nové album s názvem Stranger To Stranger. Představíme si je ve čtvrtek 10. listopadu ve 14.30 v pořadu Třikrát z Proglasu.

Stranger To Stranger je Simonovo třinácté studiové album. Písničkář je natáčel ve spolupráci s 81letým Royem Haleem, který jako producent stál už u nahrávek dua Simon & Garfunkel. Simon svou novinku pojal jako experimentální album, na kterém se v praxi věnuje závěrům hudebního teoretika Harryho Partchem a na které si přizval také italského producenta elektronické hudby zvaného Clap! Clap!

Novinka je zpěvákovým nejúspěšnějším albem od legendární dvojice nahrávek Graceland (1986) a The Rhythm Of The Saints (1990). V britském albovém žebříčku se dostala na vrchol a v americké hitparádě na třetí místo, stejně jako právě i Graceland. A podle některých kritiků jde také o Simonovo nejsilnější album od dob Gracelandu.

Paul Simon na svém novém albu hraje na kytary, autoharfu, harmoniku, celestu, zvonkohru, harmonium, africkou mbiru a perkuse. Kromě toho v jednotlivých písní zní například cajón, bambusová marimba, violoncello, trombón, velké varhany nebo lesní roh. Mezi hosty figurují vedle zmíněného umělce Clap! Clap! (elektronické bicí, programování, samply) také jazzový bubeník Jack DeJohnette, Bobby McFerrin (vokály) nebo skladatel Nico Muhly (celesta, zvony).