Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Norska 2024

Pořad v souvislostech
Hudební výlet do Norska 2024
Budeme vysílat
S Microscopem (nejen) do Katalánska VI.
Hudební výlet do Skotska 2025
Hudební výlet do Skotska 2025
Vysílali jsme
S Microscopem (nejen) do Katalánska VI.
Michal Prokop – Ostraka a jiné střípky
Michal Prokop – Ostraka a jiné střípky
Audioarchiv
V hudebním týdeníku Slyšte, lidé! vás tentokrát pozveme na hudební výlet do Norska. Představíme si interprety, kteří čerpají z tradiční norské hudby, ale také některé mezinárodní nadžánrové projekty s norskou účastí. Ulyšíte zpěv a capella, pěvecký sbor, spolupráce s orchestry, ale také romskou hudbu nebo hudbu severského národa Sámů. Premiéra 7. září 2024.
Duo Sandum/Tallroth tvoří norský akordeonista a skladatel Øyvind Sandum, držitel mnoha významných ocenění, a švédský kytarista Roger Tallroth, známý například z kapely Väsen. Øyvind Sandum psal písně na album během pandemie.
Skupina Stampestuen hraje „zapomenuté písně o silných osobnostech s poutavými životními příběhy“. Zatímco první album kapely pojednávalo o Norech, kteří emigrovali do Ameriky, druhé album Bak lås og slå, Za mřížemi, se zaměřuje na písně o nepřátelích norské společnosti v 19. století. Některé z těchto písní líčí životy zlodějů, kteří se stali legendami norské historie, ale většina skladeb se zabývá tématy, jako je kočovný životní styl, dětská chudoba a sociální normy v Norsku 19. století. Členové skupiny Stampestuen působí i v dalších jazzových a folklorních projektech.
Nové album vydalo v červnu 2024 norsko-švédské trio Mojna. Album se jmenuje Väntenätter, což ve švédštině znamená Noci čekání. Trio Mojna se původně jmenovalo podle příjmení svých členů Eriksson/Myhr/Malmström. Tvoří je kytarista Thomas Eriksson, houslistka Helga Myhr a klarinetistka Anna Malmström. Hrají nově zkomponovanou hudbu ve stylu severského folkloru se zmíněnými nástroji, přičemž Helga hraje na takzvané hardangerské housle, speciální nástroj s osmi strunami, z toho čtyřmi rezonančními. Na albu Väntenätter hudebníci spolupracovali s producentem Erlendem Apnesethem, známým lidovým hudebníkem, který přispěl svými nápady a úpravami, zejména v oblasti improvizačních prvků a aranžmá.
Další zajímavou novinkou z Norska z letošního roku je album I tatersymfoni, což bychom mohli přeložit jako Romská symfonie. Album, pod kterým jsou podepsáni romští muzikanti Elias a Veronica Akselsenovi, otec a dcera, vyšlo v dubnu u příležitosti Mezinárodního dne Romů. Na albu se dále podílí Norský rozhlasový orchestr a další hudebníci plus skladatel Helge Sunde v roli aranžéra. Album mapuje romskou hudbu v Norsku, která byla po staletí úřady potlačována, a to až do roku 1998, kdy se norský stát Romům za své předchozí postoje a chování omluvil.
SKRUK pod vedením Pera Oddvara Hildreho je jeden z nejvýznamnějších norských pěveckých sborů. Proslavil se zejména na poli duchovní hudby a loni oslavil 50 let své existence. Vedle křesťansky orientovaných skladeb je jeho další silnou doménou spolupráce se zpěváky z různých kultur. V roce 2022 například natočil velmi silné album s íránskou zpěvačkou Mahsou Vahdat, která v srpnu 2024 vystoupila na festivalu Maraton hudby Brno. Novým počinem sboru SKRUK je album Mitt alter er fjellet, Hory jsou mým oltářem, na kterém hostuje sámský zpěvák Frode Fjellheim [frúde fjelhajm]. Natáčelo se v kostele Norské církve ve Voldě na severovýchodě Norska. Album obsahuje tři typy hudby – křesťanské hymny, sámský zpěv zvaný joik a argentinské tango.
Zpěvačka Synnøve Brøndbo Plassen vydala album Den Lyse Dag, což v norštině znamená Jasný den. Zpěvačka na tomto svém druhém sólovém albu zachycuje pomocí lidových písní a popěvků letní den na farmě ve svém rodném údolí Østerdalen. Album obsahuje taneční melodie, ukolébavky, dětské písničky, žalmy i ukázky volání na dobytek. Album také zachycuje průběh dne na farmě od úsvitu po temnou noc.
Jazzový houslista Ola Kvernberg na svém novém albu Beyond the End překračuje žánry a spojuje rytmickou energii se symfonickou silou. Svou kapelu rozšířil o 60 hudebníku z Trondheimského symfonického orchestru a výsledkem je více než hodinová symfonie, která propojuje klasickou formu s moderními prvky, jako je breakbeat, zvuk syntezátorů a elektronika. Albem autorem vzdává hold tak rozdílným umělcům, jako jsou nebo byli polský skladatel Krzysztof Penderecki, skupina Prodigy, Gustav Mahler, Igor Stravinskij, Maurice Ravel další.
Slovensko-norská kapela Building Bridges na albu Spev zdůrazňuje důležitost vzájemného porozumění lidí z různých kultur v dnešní nejisté době. Hudba na albu je kombinací lidových písní, psaných témat a improvizace. Zároveň hudebníci zvou posluchače, aby do jejich hudebního světa vstoupil a tím, jak jej vnímá, jej po svém přetvářel. Za norskou stranu se projektu zúčastnili zpěvačka Åsne Valland Nordli a houslista Nils Økland. Slovenskou stranu zastupují zpěvačka Gabriela Kováčiková, violoncellista Jozef Lupták, akordeonista Boris Lenko, klarinetista Branislav Dugovič a kontrabasista Róbert Ragan. Album produkovat Daniel Salontay, jinak výborný slovenský kytarista, člen skupiny Longital.
Pod názvem Groupa se skrývá dnes už legendární trojice severských hudebníků – flétnista a hráč na basklarinet Jonas Simonson, bubeník Terje Isungset a Mats Edén, který hraje na strunné nástroje. Švédsko-norská skupina vychází z tradiční hudby skandinávských zemí, kterou však díky svému nástrojovému obsazení a erudici členů posouvá do dalších žánrů. V posledních letech Groupa cíleně mapovala folklor jednotlivých zemí severní Evropy. Sérii s názvem Kind Of Folk zahájilo v roce 2016 švédské album. O dva roky později následovala norská nahrávka a v březnu 2020 vyšel třetí díl, věnovaný hudbě Islandu. Řada koncipovaná původně jako „severská trilogie“ se ovšem v roce 2023 rozrostla o nový, svým způsobem překvapivý, díl. Severská Groupa své nejnovější album pojmenovala Iberia a inspirovala se na něm hudbou Španělska a Portugalska. Tomu odpovídá i výběr hostů, mezi nimiž jsou španělská zpěvačka Vanesa Muela, portugalská zpěvačka Sofia Portugal a také duo hudebnic z Baskicka, které si říká Ttukunak. Dalším hostem je pak švédský kytarista Robert Svärd.
Skupina GABBA propojuje sámský tradiční zpěv joik s vlivy norské lidové hudby, americké hudby a world music. V písních se odráží životní styl Sámů a také rozlehlá krajina arktické oblasti. Skupina Gabba získala v roce 2023 norskou obdobu ceny Grammy v kategorii Tradiční hudba.