Novinky z romské hudby v pořadu Slyšte, lidé!

14. listopadu 2008 World music, Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

V pořadu Slyšte, lidé! v sobotu 15. listopadu (s reprízou 18. listopadu) si představíme novinky z české a slovenské romské hudby. Těšit se můžete například na skupiny Kali Čercheň, Terne Čhave, Gipsy.cz, ale také na ukázku z „romského“ alba houslisty Pavla Šporcla.

Pořad Slyšte, lidé! s novinkami z romské hudby vysíláme v sobotu 15. listopadu od 19.15 a v úterý 18. listopadu v 16.55. Představíme si v něm šest alb:

Camael: Do skoku (Indies MG)
Terne Čhave: More Love! (Indies Scope)
Pavel Šporcl: Gipsy Way (Supraphon)
Kali Čercheň: Kaj te žav (Indies Scope)
Gipsy.cz: Reprezent (Indies Scope)
Pavla Marianová: Nářek (Good Day Records)

 


 

„Naše písně se neustále vyvíjejí, s každým zahráním se něco mění,“ říká Pavel Fischer, houslista skupiny Camael a pokračuje: „Na koncertech ponecháváme značný prostor improvizaci. Práce ve studiu je zase něco jiného. Tam si můžeme skutečně vyhrát s barvami zvuku, dotočit další hlasy, přidat další nástroje atd.“ Právě aranže Pavla Fischera posouvají romské i moravské skladby do nových, náročnějších pater. Píseň Naštik například začíná „nevinnou“ houslovou předehrou, aby skladba vzápětí vygradovala do emotivního spojení s neotřelou smyčcovou hrou. Album Do skoku neobsahuje pouze písně romské, ale také moravské a skotské.


I když skupina Terne Čhave zpívá romsky, neznamená to, že by ji tvořili samí Romové. Ve svých řadách mají tři Neromy – bubeníka, baskytaristu a také houslistu Adama Pospíšila, jinak člena skupiny Taliesyn. Navíc producentem alba More, Love! byl východočeský rocker Petr Vyšohlíd, známý například ze skupiny Meat House Chicago I. R. A. Z hostů alba stojí za zmínku jednak početný sbor vokalistů včetně několika dětí a také pravoslavný duchovní z Hradce Králové Milan Augustýn Jareš.

 


 

Zajímavou spolupráci muzikantů různých žánrů nabízí další novinka, CD Gipsy Way. Sešli se na něm houslový virtuóz Pavel Šporcl a romská cimbálová muzika Romano Stilo ze Slovenska. Album zachycuje atmosféru dvou koncertů, na kterých zazněly ukázky romské, maďarské a slovenské lidové hudby a také skladby Johannese Brahmse, Arama Chačaturjana nebo Johanna Sebastiana Bacha. CD Gipsy Way vyšlo u Supraphonu a Šporcl o něm říká: „Miluju cikánskou hudbu. A doufám, že to z této nahrávky uslyšíte a užijete si její poslech stejně, jako jsem si já užil její nahrávání.“


Slovenskou skupinu Kali Čercheň tvoří tři zpěváci: Marián Balog, Milan Godla a jeho syn Jaroslav Godla, který také hraje na kytaru. V repertoáru mají tradiční romské písně z různých evropských zemí i vlastní skladby. Milan a Marián jsou kromě toho už od roku 1992 herci košického romského divadla Romathan a Jaroslav hraje tamtéž od té doby, co dostudoval konzervatoř. Publicista Jiří Moravčík album Kaj te žav komentuje slovy: „Neočekávané tiché ustrnutí nad krásou obyčejnosti, nad návratem k čiročiré romské písňové prostotě.“


Na novém albu skupiny Gipsy.cz nezní jen romština a svižné bezstarostné skladby. Nechybí politická satira nebo parodické útoky do vlastních řad. Členové skupiny totiž vystupují i jako romští aktivisté, často kritičtí k samotným Romům a jejich pasivitě. Kapela má za sebou řadu zkušeností – od vystupování v televizní estrádě Eurosong přes společné hraní s legendárním Bobanem Markovičem až po turné po Jižní Koreji nebo účinkování na největším evropském festivalu v Glastonbury. Na své novince mají vedle břitkých písní i něco málo lyriky.


Pavla Marianová, bývalá zpěvačka folkové skupiny Klíč, natočila album romských písní s názvem Nářek. Říká: „Melodika, přímočarost slov, vášeň, smutek cikánských písniček – to všechno je tak přirozené, až mrazí. To, že teď držíte v ruce mou desku, je výsledkem velmi dlouhého procesu dozrávání a také poznávání se navzájem – romská hudba a já.“ Marianová své nové CD nahrála čistě sólově – jen s akustickou kytarou.

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Polska

Zveme vás na hudební výlet do Polska. polski-piach_polnoc_obalCD

30. narozeniny skupiny Cimbal Classic

Cimbal ClassicSkupina Cimbal Classic zve na své výroční koncerty.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Partneři

Harmonie_logo_velke_web