Lilly Drumeva: Bluegrass v Bulharsku nemá tradici

12. března 2011 World music, Country, Aktuality Autor: Milan Tesař

Od 19. do 21. března bude na krátkém českém turné bulharská bluegrassová zpěvačka a hudebníce Lilly Drumeva. Vystoupí v sobotu v Hi-Fi Clubu v Plzni, v neděli v Nepomuku u Plzně a v pondělí v Praze v klubu U Vodárny (spolu se skupinou Monogram). Pořad s Lilly Drumevou vysíláme v úterý 15. března v 19.15 a vy si už teď část rozhovoru můžete přečíst.

Rozhovor s bulharskou bluegrassovou zpěvačkou a muzikantkou Lilly Drumevou

Lilly, pocházíte z Bulharska. Má u vás bluegrass tradici?

Ne, bluegrassová hudba u nás nemá žádnou tradici. Já jsem založila svou první bluegrassovou skupinu Lilly Of The West v roce 1998 a v té době jsme byli jedinou bluegrassovou skupinou v Bulharsku. Kromě bluegrassu hrajeme také country, irský folklór, blues a jazz.

A věnovala jste se hudbě už před založením této kapely?

Ano, hudbě jsem se věnovala už předtím. Když jsem žila ve Vídni, tvořila jsme duo s jedním rakouským country zpěvákem. Když se duo rozpadlo, vrátila jsem se do Bulharska a založila jsem Lilly Of The West

Jak jste se vůbec dostala ke country a příbuzné hudbě?

Když jsem studovala na univerzitě ve Vídni, měla jsem přítele, který hrál na kytaru a zpíval country. Jmenoval se Gerhard Jung. A právě on mě seznámil s hudbou zpěvačky Emmylou Harris. Byla jsem pak na jejím koncertě ve vídeňské Stadthalle a tam jsem se rozhodla, že právě to je hudba, které se chci věnovat. 

Na vašem nejnovějším albu Lovin’ You účinkuje vedle vaší skupiny Lilly Of The West také česká kapela Monogram. S jejím zpěvákem Jakubem Rackem jste navíc nazpívala dva duety. Jak spolupráce probíhala?

Písně jsem měla vybrané dopředu. Muzikantům jsem tedy poslala jejich seznam a také tóniny, v kterých je budeme natáčet. Pak jsem přijela do Prahy a ve studiu jsme se potkali jeden den před zahájením samotného nahrávání. V Praze jsme natočili jen nástroje a já jsem potom zpěv nahrála v Bulharsku. Jakub Racek přijel za mnou do Sofie, kde jsme natočili naše duety. Jinak kromě Monogramu jsem spolupracovala i s dalšími skvělými českými muzikanty – Lubošem Malinou, Lubošem Novotným a Pepou Malinou. 

Na albu máte mimo jiné několik skladeb od zakladatele bluegrassu Billa Monroea. Co pro vás tato postava znamená?  

Je to podle mě velmi důležitá postava v bluegrassu. Bill Monroe začal s bluegrassem ve 40. a 50. letech, kdy poprvé natočil tradiční hudbu, kterou posbíral ve vesnicích a na farmách. V Bulharsku máme mimochodem podobnou osobnost. Jmenoval se Filip Kutev a v 50. letech nahrával staré bulharské lidové písně a díky němu se tedy tyto písně zachovaly. Ale zpět k Billu Monroeovi – ano, myslím, že on pro bluegrass znamenal všechno.  

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web