Way to Go: W (recenze CD)

Way to Go: W (recenze CD)

Pořad v souvislostech


Rozhovor se skupinou Way to Go
Budeme vysílat

Španělská skupina Vigüela
Skupina Kafka Band a album Amerika
Rozhovor s Karlem Plíhalem
Vysílali jsme


Novinky vydavatelství Indies Scope

Rozhovor s polskou skupinou Blackberry Brothers

Pozvánka na festival Ibérica 2019
Audioarchiv
31. května 2019 Recenze, Folk Autor: Milan Tesař

Brněnská skupina Way to Go na sebe poprvé upozornila v roce 2016, když s písní Vodiaci pes zvítězila ve slovenské soutěži Gospeltalent. Na podzim 2018 kapela vydala své první. Přečtěte si naši recenzi a poslechněte z archivu rozhovor, který vedla Mariana Ambrožová.

Brněnská skupina Way to Go zvítězila v roce 2016 ve slovenské soutěži Gospel talent s písní Vodiaci pes. Ta je v jejím repertoáru výjimečná textem ve slovenštině. Jinak pětice mladých mužů zpívá česky: o sobě a svých vrstevnících, o víře i o Bohu. Na konci roku 2018 vydala své první album.

V bookletu CD, jinak velmi chudém na jakékoli informace (bohužel chybí celá jména členů kapely, nástrojové obsazení i texty písní), Way to Go hovoří o své vlastní cestě k Bohu: „Nebyla jednoduchá, ani přímá.“ Spíše ale jen naznačují, protože skutečné svědectví vydávají až samotnými písněmi. Tak jako není přímá jejich cesta, není ani jejich hudba jednoduše zařaditelná k jakémukoli žánru. Na albu najdeme trochu folku, trochu chlapeckého popu, náznaky rocku, něco málo hiphopu i elektronické ruchy a také – pro kapelu velmi typické – vícehlasé mužské vokály.

Písně Way to Go jsou křesťanské, ale nikoli liturgické. Spíše než chvály a modlitby (ovšem i náznak tohoto žánru na albu najdeme) se jedná o podobenství. Hrdiny písní jsou obyčejní muži, kteří mají problémy se svými šéfy, kluci, kteří hrají počítačové hry a chodí za školu (Chceme být slyšet), dívky, které touží zhubnout (Popelka), nebo pánové, kteří sní o vilách z lega (Mohl bych). Písně, někdy opravdu zajímavě, jindy spíše schematicky, ústí v poučení nebo v nasměrování na další cestu. Po formální stránce to v textech občas lehce zaskřípe (slovní přízvuky, frázování, ne úplně dokonalé rýmy), ale dobrých nápadů se ve dvanáctce písní najde dost. Dobře vyznívají písně, v nichž kapela kombinuje neotřelé obraty v textu s hitovou a silnou melodií (Vodiaci pes), případně ty, v nichž Way to Go okoření svůj pop jemnou elektronikou (Absolutno, Život). Naopak tam, kde kombinuje zpěv s rapem, se skupině nedaří vyhnout klišé (Potíže).

„Žijeme ve světě plném nástrah“ a „Choď s Ježíšem tou úzkou cestou“ jsou základní slogany písně Vodiaci pes, která patří vedle závěrečné Vánoční k vrcholům alba. Alba, které sice obsahuje drobné nedokonalosti a nepřekvapí hudebním novátorstvím, ale na kterém najdeme víc než dost silných veršů i výrazných melodií.

Vydáno vlastním nákladem
Rok vydání: 2018
Žánr: pop/folk
Celkový čas: 41:04

https://bandzone.cz/waytogoband

(Článek vznikl pro Katolický týdeník)

Rozhovor s Worship Central

worship-centralPoslechněte si rozhovor s britskou křesťanskou kapelou Worship Central.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Rickem Derringerem

DerringerRickPoslechněte si rozhovor s americkým kytaristou Rickem Derringerem.

Nemůžu popadnout tvůj dech

spaleny_nemuzu-popadnoutDoporučujeme nové album Jana Spáleného a skupiny ASPM Nemůžu popadnout tvůj dech.

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music