Only His: Přijď… (recenze CD)

Only His: Přijď… (recenze CD)
2. října 2017 Recenze, Folk Autor: Milan Tesař

Přinášíme vám recenzi CD křesťanské hudební skupiny Only His. V naší hitparádě Kolem se toč bodovala její píseň Mým andělům. 

Za více než dvacet let, co pracuji na Proglasu, mám problém s označením „křesťanská hudba“. Tedy mají jej spíše sami interpreti, kteří často buď písně s otevřeně křesťanskými texty hrají, ale odmítají tuto nálepku, nebo se naopak ke křesťanství hlásí, ale z jejich tvorby to až tak patrné není. Ani jedno není špatně, není třeba se nálepkovat a explicitně někam hlásit, důležitější je samotný obsah. A že mnoho upřímně duchovních a inspirativních textů najdeme u skupin, jejichž členové třeba ani křesťané nejsou, je také známá věc. Přesto je moc dobře, že se sem tam vyskytne kapela, která na svůj web vysází tučným písmem, že „chce svým zpěvem oslavovat Ježíše Krista“. Jmenuje se Only His a její album Přijď… čerpá z žalmů i z pašijového příběhu, zpívá se na něm o andělech i o Bohu Otci, ale hlavní myšlenka – možná samými muzikanty nezamýšlená – je vánočně radostná (a přitom nejde o vánoční desku). CD totiž začíná adventním očekáváním „Čekáme Tě, Pane…“ a končí úpravou koledy ve stylu a cappella.

Právě s výjimkou závěrečné písně skupina těží z bohatého nástrojového obsazení. Základní schéma – dvě kytary, basa, bicí, housle, klávesy a vícehlasý zpěv – se píseň o písně lehce mění. Tu přibude další nástroj (harmonika), tu něco chybí, za klávesy jsou schopni usednout hned tři členové. Výsledkem je sice pop či popfolk, hudba nijak originální či výjimečná, ale v rámci možností pestrá a zajímavě zaranžovaná. Patří k ní výrazné melodie (Nám někdy se zdá), a tam, kde z písně lehce čpí klišé, dokáže kapela píseň zachránit dobře zaranžovanou a na krátkém časovém úseku dramatickou mezihrou (Někdo má tě rád). Důkazem toho, že Only His… o svých písních opravdu přemýšlejí, je například píseň Strom s proměnami tempa a dynamiky na ploše necelých tří minut.

České křesťanské skupiny často trpí nevýrazným zpěvem a především ženské hlasy bývají z neznámého důvodu jakoby lehce přiškrcené. U Only His… tomu tak není. Například píseň Mým andělům (přesněji ženské sólo) je zazpívána suverénně, podobně například pěkná úprava Žalmu 138. A vokální pasáže písně Kdo? (dokonce s náznakem beatboxu) je radost poslouchat.

Texty kapely občas trpí nešvary, které k amatérské hudební scéně patří, což jsou například gramatické rýmy a špatně kladené přízvuky (obojí v písni Věrnost), jinak velmi slibnou píseň Mým andělům lehce kazí kostrbaté frázování („ne každý v oblacích létá“, v dramaticky zajímavě vystavěné Zradě nepatrně zatahá za uši „rým“ „za peníze / zradit vše lze“, v písni Jsem by se dalo „Copak tvůj Bůh už nejsem“ zazpívat jinak než s důrazem na poslední slabiku verše (a ještě lépe text přeformulovat).

Na detailech by se tedy mělo ještě zapracovat, ale důležitější je, že kapela Only His… má jasné směřování a vybrala si svůj styl, ve kterém sice neudělá díru do světa, ale který jí nabízí spoustu možností a variant. Z alba, které má mimochodem profesionálně připravený obal, je zřejmá jasná vize. A celek vůbec nezní špatně.

Vydáno vlastním nákladem
Rok vydání: 2016
Žánr: pop
Celkový čas: 38:41

Témata Jak se vám líbí

IMG_0344Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Někdo to rád elektronické 4

floex_john-doePusťte si z archivu 4. díl cyklu Někdo to rád elektronické.

Ida Kelarová a Čhavorenge

čhavorenge_hejRomaleRozhovor s Idou Kelarovou o dětském romském sboru Čhavorenge si můžete pustit z archivu.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music