Epy de Mye: Epy de mo (recenze demonahrávky)

Epy de Mye: Epy de mo (recenze demonahrávky)
20. června 2007 Recenze, Folk Autor: Milan Tesař

Doslova raketový start zaznamenalo od loňského roku na naší folkové scéně trio Epy de Mye. Znáte je i z našeho vysílání: píseň Ženy mužů se v hitparádě Kolem se toč dostala až na druhé místo. Nabízíme vám recenzi loňského koncertního dema. Znáte-li Epy de Myi a chcete se k jejím písním také vyjádřit, diskuse pod článkem je pro vás připravena.

Naprostá akustická pohoda. Tak by se dala ve zkratce popsat hudba tria Epy de Mye, které o sobě dalo výrazněji vědět přesně před rokem. Když jsem začátkem července 2006 musel na Zahradě v Náměšti na Hané neplánovaně odmoderovat jejich recitál, nevěděl jsem o Honzovi, Lukášovi a Lucce v podstatě nic. O necelé dva měsíce později na Mohelnickém dostavníku mě coby člena poroty velmi zaujali a po poslechu jejich následné nahrávky ze studia Proglasu mi bylo jasné, že o Epy de Myi ještě určitě uslyšíme.

Skupina Epy de Mye na festivalu Zahrada 2006 (foto: M. Tesař)Své první koncertní demo trio pořídilo na open scéně na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou. Po technické stránce má nahrávka k dokonalosti daleko: nevyrovnané hlasitosti, nepatřičné nárazy vzduchu do mikrofonu při hláskách „p“ a „b“ apod. Prostě demo v tom nejryzejším slova smyslu, a to včetně sice sympatického, avšak amatérsky provedeného obalu, který například neobsahuje údaje o autorství písní.

Odhlédneme-li však od formy a soustředíme se na obsah, máme před sebou vyzrálý repertoár, za který by se nemusela stydět leckterá mnohem slavnější folková kapela. Hned úvodní Ženy mužů nabízejí neotřelé téma se zdařilou pointou, Antelao má zajímavou melodii, v Srdce se míjejí zaujmou dobře sladěné hlasy. Méně výrazná mi připadá píseň Slepota, ale věřím, že při lepší technické kvalitě a při ještě větším důrazu na čistotu vokálů by i z ní byla velmi pěkná písnička. Závěrečná legrácka Tatra pak ukazuje, že i vkusný humor je této trojici vlastní.

Epy de mo je tedy velmi slibné, i když má k dokonalosti daleko. Těšme se tedy na studiovou nahrávku, kterou nás snad Epy de Mye co nejdřív poctí. Tito dva pánové a dáma totiž ukazují, že ve třech a zcela akusticky se dá dělat dost zajímavé muziky.

Rok nahrání: 2006
Demonahrávka
Žánr: folk
Celkový čas: 18:10