Třikrát z Proglasu: staré švýcarské písně v jazzovém podání

20. dubna 2010 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Jazzový pianista Thierry Lang na svém novém albu hraje úpravy písní švýcarského kněze, skladatele a sbormistra Josepha Boveta (1879–1951). Vedle piana na CD Lyoba Revisited uslyšíte křídlovku, kontrabas a violoncellové kvarteto. Album si představíme v rubrice Třikrát z Proglasu ve středu 21. dubna od 14.30.

Thierry Lang je skladatel a klavírista ze švýcarského Romontu. Narodil se v roce 1956 a aktuálně žije v Ollonu ve švýcarském kantonu Vaud a vyučuje hru na klavír a skladbu na hudebních školách v Lausanne a Bernu.

Na svém novém albu Lyoba Revisited Lang zpracoval zlidovělé melodie ze západního Švýcarska z kantonu Fribourg. I když totiž sám vystudoval klasickou hudbu a jazz, k tradiční hudbě své vlasti má stále vřelý vztah. Nejde jen o lidové písně ze švýcarských hor, ale v tomto případě především o sborové skladby, které v první polovině 20. století komponoval místní kněz Joseph Bovet.

Bovetovy melodie jsou ve Švýcarsku stále oblíbené, lidé si je rádi zpívají a Lang jim s nadsázkou říká švýcarské standardy. Bovetovy skladby přearanžoval do komorně jazzové podoby. Vedle obvyklých jazzových nástrojů, jako jsou klavír, kontrabas a křídlovka, využil souzvuku čtyř violoncell, který má suplovat sborový zpěv.

Na křídlovku na albu hraje Matthieu Michel a na kontrabas Heiri Känzig. Slovo lyoba v názvu alba znamená tradiční pasteveckou píseň ze Švýcarska.

John Hinshelwood zpívá Emily Dickinsonovou

hinshelwood_called-backSkotský písničkář John Hinshelwood natočil album zhudebněných básní Emily Diskinsonové.

Regiony

Regiony

Tinitus skupiny Původní Bureš

13-PuvodniBuresChystáme rozhovor se skupinou Původní Bureš o novém albu Tinitus.

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Partneři

Harmonie_logo_velke_web