Tigran Hamasyan zpívá rodnému městu

Tigran Hamasyan zpívá rodnému městu
21. března 2018 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Arménský jazzový pianista Tigran Hamasyan vydal nové sólové album For Gyumri. Věnoval je svému rodnému městu Gyumri a svým krajanům v Arménii.

Tigran Hamasyan se narodil krátce před pádem sovětského impéria, v roce 1987. Od dvou let údajně hrál na klavír, ve třech zpíval klasické rockové hity (Queen, Led Zeppelin) a v sedmi totálně propadl jazzu. S rodiči se z rodného Gyumri přesunul nejprve do Jerevanu, poté následovala úspěšná vystoupení v Paříži, první ocenění a díky nim cesta do Ameriky. Nedávno se však majitel amerického pasu vrátil do rodné Arménie.

Jeho nové album obsahuje pouhých pět skladeb (v délce od necelých tří po 12 minut), ve kterých pouze s klavírem, s hlasem použitým jako hudební nástroj a se střídmou elektronikou (v rámci postprodukce) hovoří o svém vztahu k rodnému městu, k nejvyšší hoře Arménie, k lidem v této zemi a v neposlední řadě také o sobě jako „americkém Arménovi“. Album je velmi konkrétním dodatkem k obecněji pojatému předchozímu CD An Ancient Observer.

Více se o Tigranu Hamasyanovi dozvíte mimo jiné z rozhovoru, který v roce 2012 poskytl našemu rádiu. Poslechnout si jej můžete zde.

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web