Noční optika: Dát prostor rodu ženskému

Noční optika: Dát prostor rodu ženskému
10. května 2014 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Noční optika je pětičlenná skupina z Prahy, v jejíž tvorbě se jazzové improvizace mísí s prvky vážné hudby, rocku, popu a především hudebního humoru. V pořadu Jak se vám líbí budou ve středu 14. května 2014 od 19.15 na naše otázky odpovídat dva členové kapely – kytarista a skladatel Miroslav Nosek a hráč na violoncello a baskytaru Jan Keller. Hlavním tématem rozhovoru bude nové album Astigma. Nyní vám přinášíme několik úryvků z rozhovoru, který s kapelou na totéž téma připravil Milan Tesař pro časopis Harmonie.

Rozhovor se skupinou Noční optika

(Odpovídají kytarista Miroslav Nosek a flétnista Štěpán Zbytovský)

Vychází vám třetí album, které jste nazvali Astigma. Jak tomu slovu rozumět? Co je to takové astigma?

N: Především je to „ta“ astigma.
Z: Naše první deska měla totiž název ve středním rodě – Herbarium. Druhé album se jmenovalo Strojek z půdy, což byl rod mužský. Teď bylo tedy třeba dát prostor rodu ženskému.

A když opustíme gramatické kategorie, co si pod tím názvem mám konkrétně představit? Jak koresponduje s vaší hudbou?

Z: Název Astigma jednak plně koresponduje s názvem naší skupiny. Je tam ale také přímá souvislost s naší tvorbou. Naše hudba se nebojí přiznat určité nerovnosti. Nejde nám o interpretační preciznost, to by pak někteří členové včetně mne nemohli v kapele být. Spíše chceme předávat energii, načrtávat myšlenky, nabízet je posluchačům.
N: V tom názvu je přiznání vad v kapele. Máme ve svém středu astma i dioptrický astigmatismus a všichni jsme těmito i dalšími vadami stigmatizováni.

Jak se kapela vyvíjela od první desky do současnosti?

N: K vývoji určitě došlo v barvě zvuku. Jakub Dvořáček například na první desce hrál výhradně na klavír. Nyní použil všechno, co mělo klapky. Dále Štěpán už v minulosti laškoval s basklarinetem, ale ten mu byl posléze odebrán. Ne snad proto, že by na něj hrál špatně, ale musel jej vrátit asi z důvodu hmotných poměrů. Ale to se před dvěma lety zlepšilo, Štěpán má novou střechu, má kde bydlet, a tak si objednal nový basový klarinet z Ameriky.
Z: K tomu jsem ještě přibral příčnou altovou flétnu, což vyvažuje středními polohami napětí mezi sopránovou příčnou flétnou a basklarinetem.

Nový repertoár každoročně nacvičujete během letních soustředění. Jak takové kapelní soustředění probíhá?

N: Je to většinou týden během letních prázdnin, kdy nám naše rodiny, nyní už početnější, dovolí vyjet a nebýt vyrušování. Myslím, že kdyby kapela vznikla dnes, už by to nešlo. Nebýt tradice, dnes už bychom nedostali povolení od manželek. Ale protože jsme v době, kdy ta tradice vznikala, byli ještě nesezdaní, už nám na to dnes nemůžou sáhnout.
Z: Platí, že si nás naše manželky braly už s Noční optikou, a na tom už se nic změnit nedá.

Kde pravidelně koncertujete?

Z: V poslední době hráváme většinou v Agharta Jazz Centru v Praze a občas – většinou tak třikrát za rok – v pražském Jazz Docku. A potom ad hoc na různých místech. Nejdál jsme byli ve Valašském Meziříčí.

(Celý rozhovor vyšel v dubnu 2014 v časopisu Harmonie)

Pozvánka: Skupina Noční optika své nové album Astigma představí 17. května 2014 od 21 hodin v pražské Aghartě a 19. května od 19 hodin v pražském klubu Jazz Dock.

NyníRanní proud
Píseň: Oh, Ruby, nechtěj mi lásku brát (Ruby, Don`t Take Your Love) (1970); Interpret: Bobek Pavel; Album: Bobek Pavel: Bůh má mě rád. 20x P. Bobek
09:00Na stole je téma
10:00Zprávy Proglasu, počasí
10:05Dopolední proud
10:15Stopy (Rádio 7)
10:30Dopolední proud - Folklor
11:00Čtení na pokračování

Rozhovor se skupinou Coffee to Help

coffee-to-help_cukr_obalCDPoslechněte si rozhovor se skupinou Coffee to Help z Rakovníka.

Regiony

Regiony

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Hudební výlet do Itálie

Salinaro_MainHands_obalCDZveme vás na hudební výlet do Itálie.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web