Dave Brubeck sólově v 87 letech

Dave Brubeck sólově v 87 letech
16. března 2008 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

V pátek 14. března 2008 jsme si ve čtrnáctideníku Jazzový podvečer představili nové sólové album 87letého amerického klavíristy Davea Brubecka. Text pořadu si můžete nyní přečíst.

Dave Brubeck: CD Indian SummerAlbum Indian Summer, natočil v roce 2007 americký klavírista Dave Brubeck. Této legendě jazzového piana bylo loni v prosinci už neuvěřitelných 87 let!

Naposledy jsme si klavíristy Brubecka na Proglasu všimli před dvěma lety v souvislosti s jeho tehdejší novinkou London Flat London Sharp. Zatímco to bylo album natočené v kvartetu, tentokrát máme tu čest se zcela sólovou nahrávkou.

Brubeck se narodil v roce 1920 a proslavil se už v 50. letech jako představitel takzvaného cool jazzu. Odborníci na jeho skladbách oceňují především originální přístupy k rytmu. Běžně používal například devítiosminový a další neobvyklé takty a hodně se inspiroval také vážnou hudbou.

Jeho nové sólové album vyšlo u nezávislé firmy Telarc a u nás je má v distribuci pražská společnost Classic. CD obsahuje především jazzové standardy a také čtyři klavíristovy vlastní kompozice.

Brubeck sám je autorem několika melodií, které vstoupily do pomyslné síně slávy a které dnes jazzoví muzikanti považují za klasiku žánru. Pokud jazz jako specifický žánr vychází na jedné straně z náročných kompozičních pravidel vážné hudby a na straně druhé z volnosti improvizace, právě Brubeck je příkladem autora, který tyto přístupy dokáže výborně skloubit.

Dave Brubeck není jen výborný muzikant, ale také hluboce věřící člověk. Jako mladý muž zažil druhou světovou válku, která silně ovlivnila jeho vnímání světa a života. Dlouholeté hledání vlastní duchovní cesty u něj vyvrcholilo v roce 1980, kdy jako zralý muž vstoupil do katolické církve. Brubeck je otcem šesti dětí, z nichž čtyři se věnují profesionální hudební dráze. Společně se svou ženou založil vlastní jazzovou školu s rozsáhlým archivem.

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Polska

Zveme vás na hudební výlet do Polska. polski-piach_polnoc_obalCD

30. narozeniny skupiny Cimbal Classic

Cimbal ClassicSkupina Cimbal Classic zve na své výroční koncerty.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Partneři

Harmonie_logo_velke_web