Skupina Klíč v čase zrání

Skupina Klíč v čase zrání

Pořad v souvislostech


Třikrát z Proglasu: Klíč
Budeme vysílat

Třikrát z Proglasu: Venkyhessku
Třikrát z Proglasu: Zaz
Třikrát z Proglasu: Jan Smigmator
Vysílali jsme

Třikrát z Proglasu: Eva Olmerová
Třikrát z Proglasu: Maarja Nuut
Třikrát z Proglasu: Billy Barman
Audioarchiv
2. ledna 2019 Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

Folková skupina Klíč loni oslavila 35 let od svého vzniku. Při té příležitosti vydala po velmi dlouhé době nové řadové album s názvem V čase zrání… Představíme si je ve čtvrtek 3. ledna 2019 ve 14 hodin v pořadu Třikrát z Proglasu.

Skupina Klíč fungovala v letech 1982–2002. Za tu dobu natočila tři řadová alba, jednu kolekci písní pro děti a také album vánočních a adventních písní Vánoční klíčení. Po ukončení koncertní činnosti Klíče působili manželé Jaroslav a Pavla Marianovi jako duo a Pavla nahrávala také sólová alba. Postupně se k nim však začali znovu přidávat bývalí spoluhráči a nyní Klíč opět koncertuje a navíc vydal nové album V čase zrání… Ve skutečnosti se jedná o kolekci písní, kterou kapela zamýšlela vydat už v roce 2002. Už tehdy byla část písní rozpracována. Jenže kvůli přerušení koncertní činnosti nakonec Klíč začal na novince pracovat až v roce 2009, kdy Jaroslav Marian dokončil nové skladby a pustil se do jejich aranží. Výsledkem jeho práce bylo téměř 600 stránek notových partitur – poprvé se v repertoáru Klíče měly například objevit nástroje jako harfa, klarinet, saxofon nebo trombón. Album, které obsahuje 17 písní, se nakonec rodilo pomalu a pozvolna. Za sólovým mikrofonem se střídají Pavla a Jaroslav Marianovi a Jana Slavatová, známí ze starších nahrávek kapely, a spolu s nimi nováček, zpěvák a kytarista Jan Janda. Album se jmenuje V čase zrání…, protože – slovy kapely – „neustálé zrání je tím, co člověka může trvale inspirovat a neustále posouvat dál v jeho tvorbě i v životě“.

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Regiony

Regiony

Beauties Otty Hejnice

hejnic_beautiesJazzový bubeník Otto Hejnic má nové album s filmovými melodiemi.

Album o podobách smrti

NeumannDarek_foto-J-SlamaPoslechněte nebo přečtěte si rozhovor se zpěvákem Darkem Neumannem, který nahrál album o různých podobách smrti.

Novinky z country a bluegrassu

09-ChorosiPoslechněte si pořad s novinkami z country, bluegrassu a trampské písně.

A. M. Úlet živě na Proglasu

IMG_9013Skupina A. M. Úlet hrála živě u nás ve studiu. Podívejte se na fotografie.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music