Nohavicovo vyznání fotbalu

11. března 2008 Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

„Ptáte se jistě, jaké to dnes na stadiónu bylo. Super. Jako na nejlepším rockovém koncertě. Hymnu jsem si zazpíval s 16 tisíci baníkovci, tleskalo se, křičelo, pískalo, jásalo i zoufalo, 70 slávistů v rohu mi kromě jiného zapělo „Nohavica, Nohavica, STB“, aby ukázali, jak jsem nebezpečný fanoušek, a nakonec jsem dostal vše, co jsem od večera chtěl,“ píše písničkář Jaromír Nohavica ve svém Archivu pod lupou, věnovaném tentokrát písni Fotbal a všemu, co se tohoto sportu týká.

„Archiv pod lupou je název internetového seriálu, který si dal za cíl postupně mapovat všechny dosud oficiálně nevydané písně Jaromíra Nohavici v širším kontextu – multimediální paměť 70.–90. let. Každé pondělí zde můžete najít vždy novou píseň. Informaci budou tvořit nejen kompletní text a audionahrávka, ale i dobové dokumenty, poznámky, rukopisy, fotografie, případně i videa – zkrátka vše, co nějakým způsobem ovlivnilo vznik písně a je svědectvím o době jejího vzniku,“ můžete číst na internetových stránkách našeho nejoblíbenějšího písničkáře.

Nejnovější vydání Archivu pod lupou patří písni Fotbal. Najdete zde nejen několik audioverzí tohoto hitu, ale i videoukázky a především autorovo vyznání tomuto sportu, z kterého vybíráme ukázku:

„Fotbal je hrou o mnoha poschodích.

Můžeš se jen tak kochat pohledem na kluky, kteří to s balónem fakt umí a když neumí, tak si na ně pořádně zařvat, protože tobě by to šlo líp.

Můžeš stát pod hodinami na stadióně, kde jsi už před léty stával jako kluk se svým tátou. Dnes na stejném místě, ale navíc pod LCD obrazovkou, budeš s kamarády zpívat chorály, z kterých mrazí a které mají sílu husitských zpěvů, a přitom pouštět k nebesům modré a bílé ohňové komety.

Můžeš se prát kvůli fotbalu anebo prostě jenom  proto, že jsi magor na hlavu a prát se potřebuješ, i kdyby se na stadióně hrály gorodky.

Můžeš před zápasem donekonečně rozebírat s kamarády naděje, vyhlídky a bodové zisky a po zápase průběh utkání a nic na tom všem stejně nezměníš, jen máš další krásné téma k velkým disputacím, když už jste u stolu probrali všechny baby v okolí. A koho by taky bavila furt ta politika a havliády a čunkofleky a aleje topolánků.

Můžeš fotbal hrát. S kamarády, na louce, na koupališti, v tělocvičně, v kempu, o basu piv, s opékáním selat a zpíváním u ohně. Zcela jistě si přitom pochroumáš svůj meniskus, protože čas běží, ale ty to nevnímáš a nevíš, že ti už není 16. Fotbal hraje chlap nadoraz vždycky. Jak malý Jarda, řekne ti pak tvoje holka nebo manželka nebo máma.

Můžeš vydělat velký balík, to si piš. Stačí vědět, jak to dopadne. Což vědí všichni ti v bundách různé barvy, kteří postávají se založenýma rukama před bílými tabulemi se sázkovými kurzy a znalecky se pohupují v kolenou, zatímco místní Janička nebo Mařenka přepisuje fixem u Sparty kurz z 1,2 na 1,15, jak jdou šance dolů. Respektive nahoru.“

Námět k diskusi:

Po přečtení tohoto článku se nám možná může zdát bezpředmětná otázka, zda je větší nuda folk, nebo fotbal. Přiznávám, že i když sám se fotbalovým fanouškem asi nikdy nestanu, Nohavicův článek jsem si se zájmem přečetl. Píseň Fotbal se mi totiž líbí. A vám?

John Hinshelwood zpívá Emily Dickinsonovou

hinshelwood_called-backSkotský písničkář John Hinshelwood natočil album zhudebněných básní Emily Diskinsonové.

Regiony

Regiony

Tinitus skupiny Původní Bureš

13-PuvodniBuresChystáme rozhovor se skupinou Původní Bureš o novém albu Tinitus.

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Partneři

Harmonie_logo_velke_web