Fleret: O krásách Valašska (recenze CD)

Fleret: O krásách Valašska (recenze CD)
19. listopadu 2011 Folk, Recenze Autor: Milan Tesař

Skupina Fleret nedávno ohlásila ukončení spolupráce s Jarmilou Šulákovou, která má samozřejmě nárok na zasloužený odpočinek. V čistě pánské sestavě vzniklo také nejnovější album O krásách Valašska. Přečtěte si naši recenzi. Chcete-li, reagujte v diskusi pod článkem.

Nové album O krásách Valašska zastihlo skupinu Fleret na dvojí křižovatce. Jednak měnila sestavu: Natáčelo se nadvakrát – s odstupem dvou let, pokaždé s jinou rytmikou (Jiřího Hlavničku za bicími a Tomáše Koudelku u baskytary vystřídali David Filák a Marek Abrahám). Druhou změnou je ukončení spolupráce s valašskou královnou Jarmilou Šulákovou, oficiálně ohlášené krátce po vydání alba. Fleret se tedy na novince představuje v čistě mužské sestavě – poprvé po sedmi letech. Tím kolekce navazuje na silná autorská alba z počátku tisíciletí Trnkostroj (2002) a Pumkanonem (2004), avšak současně pokračuje v linii, kterou načrtl na posledním studiovém CD (s Jarmilou Šulákovou) Zapřahajte žebřiňák (2006). Jestliže jsem totiž o něm psal jako o jedné z nejvalašštějších desek kapely, novinka toto téma naplno rozvíjí nejen v titulní písni.

Mimochodem právě titulní skladba O krásách Valašska je typickým příkladem humoru, který k Fleretu patří už několik dekád. Krásami Valašska zde nejsou míněny „hory, co ovce zdobíja“ (i když i o nich se tu zpívá), ale především valašské klobásy a voňavá tlačenka. Není však celá deska takto konzumně laděná… V dalších písních se skutečně dostane na hory („Ej hory, hory, zelené hory / Pánbůh vám dušu dal“) i toky („Do Vizovic Lutoninka přitéká“). Dalšími tématy písní jsou samozřejmě oblíbený pálený alkohol (Kapůrková, Láskovražda), ale také sociální problematika (Ygelitka), dokonce rybaření (Petrův zdar) a také fotbal (SK Vizovice). Za silné považuji črty z každodenního života Valachů, prokládané obecnými moudry – písně Neperte sa ogaré („Každá láska u oltářa je převelká / Potém sa životem rychlo unaví“) a Utěká to, utěká („Gdyž sa Mařa s Filoménú toť na návsi zéjdú / Tož to dřív jak před devátú nigdy dom spat nejdú“). V obou textaři (Milan Matějka, resp. Libor Mysliveček) vyvažují vážnou rovinu humorem slovním i situačním a díky tomu výsledek nezní přehnaně patetičky a mravokárně. Úplně nejlepším textem alba je však pro mne Myslivečkova Tam na mňa čeká – děj naznačený pouhým popisem, ve zkratce shrnuté to nejpodstatnější z celého Valašska, z tradice, přírody, rodinné sounáležitosti, lásky i regionálního patriotismu. I díky silné melodii jde o jasné pokračování hitu Zafúkané, pod kterým byli mimochodem – stejně jako pod touto písní – také podepsáni Zdeněk Hrachový s Liborem Myslivečkem.

Pokud jde o hudební složku, předvádí Fleret na albu přesně ten nadžánrový cirkus, na který jsme zvyklí z předchozích desek. Vedle folkrocku (svižného i baladického) zde najdeme náznaky čardáše (Neperte sa ogaré), funk a rap (Loutková), hardrockové rify (SK Vizovice), blues (Petrův zdar) i akustickou folkovou ukolébavku (Na dobrú noc). Zemitý zpěv Zdeňka Hrachového, hutný rockový doprovod, výrazné housle Stanislava Bartošíka – to vše k Fleretu dávno patří. Z několika hostujících nástrojů je nejvýraznější klarinet Milana Straky v Tam na mňa čeká.

O krásách Valašska je album pestré a dobré, prostě povedený ročník, jak psal Tomáš Polívka v Rock & popu. Najdeme na něm i několik málo slabších míst (fotbalová hymna SK Vizovice – s už dříve použitým rýmem Vizovice/slivovice měla zůstat zpestřením koncertů, ale na řadové album nepatří; a ani Petrův zdar není žádný klenot). Celkově však převažují písně slušné, velmi slušné a výtečné. Navíc přes pochopitelnou úctu k umění Jarmily Šulákové mi vždycky byly bližší písně Fleretu v čistě mužském obsazení.

Mé další výhrady jsou tedy už pouze formálního rázu – zatímco na zadní straně obalu je název písně Na dobrů noc uveden z kroužkem, v textové příloze bookletu je (správně) čárka. V textu SK Vizovice jsou ů důsledně kroužkovaná (majů, zeberů), o stránku dřív v Utěká to, utěká jsou – opět v tomto případě správně – čárky (kúří, bijú). Je to drobnost, ale je to škoda. I booklet (zvláště jeho fotografická složka) se totiž jinak povedl…

Rok vydání: 2011
Vydavatel: Fleret Music Production, Silvia Majerčáková
Žánr: folkrock
Celkový čas: 46:46

Jazz Goes to Town 2020

Zveme do Hradce Králové na festival Jazz Goes to Town. wroblewski

Regiony

Regiony

Sólo pro ženský hlas 5

Pires_CartografadoDevět výjimečných zpěvaček v pořadu Slyšte, lidé!

Vývar Vandy Kavkové

kavkova_vyvarPoslechněte si rozhovor se zpěvačkou Vandou Kavkovou o jejím albu Vývar.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web