Bohdan Mikolášek připomene Jana Palacha

Bohdan Mikolášek připomene Jana Palacha
30. prosince 2018 Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

V lednu 2019 si budeme připomínat 50 let od tragické smrti Jana Palacha. Písničkář Bohdan Mikolášek, který na jeho upálení hned v roce 1969 reagoval písní Ticho, připravuje na středu 16. ledna v Praze koncert s názvem Ticho za Jana Palacha. Ještě předtím, 8. ledna, bude Bohdan Mikolášek hostem našeho pořadu Jak se vám líbí.

„Zemřel živý člověk a mrtví zůstali žít.“ To jsou slova, jimiž před 50 lety reagoval písničkář Bohdan Mikolášek na smrt Jana Palacha. Palachova smrt ostatně inspiruje autory písní dodnes – příkladem je píseň Pochodeň skupiny Epydemye. Několikrát se k Palachovi ve své tvorbě vrátil také Karel Kryl – jednu píseň svého třetího alba Maškary přímo nazval Dědicům Palachovým a jméno českého studenta se objevuje také v jeho textech Marat ve vaně a Atlantis. A Pavel Žalman Lohonka věnoval Janu Palachovi svou píseň Barevný šál na tradiční melodii, kterou znal od americké skupiny The New Christy Minstrels.

Bohdan Mikolášek ve druhé polovině 80. let odešel do exilu do Švýcarska, kde dodnes žije. Na 16. ledna, tedy přesně na den, kdy se Jan Palach na Václavském náměstí v Praze upálil, chystá koncert s názvem Ticho za Jana Palacha. Bude se konat v kostele U Martina ve zdi v Praze a Bohdana a Janu Mikoláškovy, kteří budou zpívat a recitovat texty, doprovodí sbor Pražští pěvci a komorní orchestr.

V našem pořadu Jak se vám líbí si budete moci Bohdana Mikoláška, který v prosinci 2018 oslavil 70. narozeniny, poslechnout 8. ledna od 19.15.