AndRea Buršová krájí ticho nožem

AndRea Buršová krájí ticho nožem
13. ledna 2013 Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

Herečka brněnského divadla Husa na provázku, šansoniérka a textařka AndRea Buršová vydala své první oficiální album Nůž na ticho. Jejím hudebním partnerem je pianista a skladatel Zdeněk Král a na albu se podílí také smyčcový Indigo Quartet.

AndRea Buršová absolvovala herectví na brněnské JAMU v roce 2006. V tomtéž roce nastoupila do angažmá v divadle Husa na provázku a o dok později začala spolupracovat také s vídeňským divadlem Theater Brett.

Zdeněk Král je klavírista a skladatel vážné, scénické a filmové hudby, také absolvent JAMU v Brně. Stojí v čele jazzového souboru KK Band, který založil spolu s mandolinistou Martinem Krajíčkem. Podílel se na přibližně 40 hudebních albech. Mimo jiné aranžoval známé lidové a jiné písně pro děti, s herečkou Marianou Chmelařovou stál v čele její skupiny Minach, je autorem hudby k divadelnímu představení České moře. Napsal knihu pro děti Drakouni.

Smyčcový Indigo Quartet vznikl v roce 2000 a od počátku vychází z propojení klasického složení a jazzové inspirace. Členy kvarteta jsou Jan Bělohlávek, Martin Flašar, Martina Himerová a Pavel Borský. Repertoár sahá od samých počátků jazzu po soudobou hudbu.

Album Nůž na hrdle obsahuje především zhudebněnou poezii. Zdeněk Král a v menší míře také Martin Flašar zhudebili verše Jana Skácela, Jiřího Jelínka, Štěpána Rusína, Jacquesa Préverta a Ernsta Jandla a několika texty přispěla také sama AndRea Buršová.

(Text z větší části podle bookletu alba)