Čaj do páté - Křižovatky: Vzpomínka na Brada Strattona

Čaj do páté - Křižovatky: Vzpomínka na Brada Strattona

Pořad v souvislostech


Křižovatky/Crossroads
Budeme vysílat

Vlak v 16:01
Křižovatky/Crossroads
Křižovatky/Crossroads
Vysílali jsme


Vlak v 16:01

Vlak v 16:01

Vlak v 16:01
Audioarchiv

Další díl nepravidelného občasníku Křižovatky/Crossroads  vám dnes nabídne hudební vzpomínku na jednu z nejvýraznějších muzikantských osobností nejen porevoluční Prahy devadesátých let, Bradleyho Strattona - muzikanta, skladatele, textaře, zpěváka, ale především frontmana dvou pozoruhodných kapel - Circus Praha a Snake Eaters. Dříve než se po pouhých šesti letech vrátil do Spojených států, zásadně ovlivnil více než jednu generaci českých muzikantů a také doživotně poznamenal sám sebe. Ačkoliv byl už pevně usazen v Brooklynu, v jiném prostředí a v pouze částečně příbuzné profesi hudebního producenta, do Prahy za muzikantskými kamarády se vytrvale vracel, příležitostně s nimi hrával a skládal pro ně. Naopak mnozí z jeho bývalých spoluhráčů jezdili za ním do New Yorku a spolupracovali na jeho tamějších hudebních aktivitách. Vzpomínková akce Brad Stratton Memorial Concert se koná ve středu 18.května od 20:30 v Malostranské besedě za účasti mnoha jeho spoluhráčů a přátel.

Když loni 21. září v pouhých pětapadesáti letech podlehl infarktu, pro devadesátkovou generaci Praze blízkých muzikantů to byl důvod ke smutku i k životnímu bilancování. A právě dnes, tedy ve čtvrtek 18. května, se v Strattonově takřka domovském klubu Malostranská beseda uskuteční Brad Stratton Memorial Concert za účasti muzikantů z obou jeho skvělých kapel – Snake Eaters a Circus Praha – a s celou řadou hostů: zahrají a zazpívají Saša Langošová, Anna K, Klára Vytisková, Lenka Nová, Steve Walsh, Petr Ostrouchov a další. A v dnešním Čaji do páté na Brada Strattona zazvzpomínáme i na Proglasu – hudebních ukázek bude pestrá kytice, a to nikoliv pohřební; jistě by ho potěšila a potěší doufám i vás posluchače.

Nemohli jsme začít jinak, než jedním hitem z devadesátek – skladbou Brada Strattona Piece of Me z  alba Snake Eaters Simple Things z roku 1996; ze stejného alba vybereme ještě jednou, a to „čas sklizně jablek“ – Apple Picking Time; následovat bude Bradova píseň pro další z jeho srdečních kapel – Circus Praha. 

Zatímco se Snake Eaters stihl Brad natočit jedinou (dnes velice vzácnou) desku Simple Things, Circus Praha za sebou zanechal alba dvě – kromě eponymního debutu,ze kterého byla právě doznělá skladba She´s Got A New Way, ještě album Fly.  Tak ještě jednou Circus Praha  - Western Run – a posléze další „srdcovka“  Bradleyho Strattona:  společný projekt Aurobora s Lucií Svobodovou. Připomeneme také důležitá alba a dlouhodobé spolupráce s celou řadou výjimečných zpěvaček: Anna K – Amulet, Alice Springs: singl Lies, Lenka Filipová, Lenka Dusilová. Nejdelší spolupráce trvala s Annou K, přetrvala i po jeho odchodu do USA. Brad Stratton tu za relativně krátkých šest let zanechal spoustu práce – a také dokázal muzikantsky poznamenat posluchače i spoluhráče: přesně to pro vzpomínku Romana Jireše charakterizovala zpěvačka November 2nd Saša Langošová.

Nahrávek a alb, na kterých participoval Brad Stratton jak za svého působení v Praze, tak při svých občasných návratech do Česka, bylo hodně – vazby se nikdy zcela nepřerušily. V roce 2013 dali s kamarádem z devadesátek nejbližším, kytaristou Honzou Ponocným, a s Johnem Rileym revival Circus Ponorka a hrávali příležitostně v Praze; natočili velmi netradiční soundtrack k filmu Alice Nellis Revival (2013;) dnes je Circus Ponorka jednočlenná kapela Honzy Ponocného.

Na závěr jsme si nemohli nechat nic jiného než kapelu Bohemian Radio, sestavu (včetně hostujících hudebníků z Prahy Pavla Cingla a Tomáše Brožka), s níž Bradley Stratton natočil v roce 2013  New Yorku své album On The Air.

Ještě ocitujeme oficiální pozvánku na dnešní koncert: Brad Stratton Memorial Concert: Circus Praha, Snake eaters a hosté, Klub Malostranská beseda, 18.5. 2023. Na pódiu se vystřídají obě jeho kapely včetně původních členů: Jan Ponocný, tomáš Brožek, Pavel Cingl, Vladimír Vytiska nebo Jaroslav Kvasnička. K nim se během večera připojí hosté, např. Anna K, Saša Langošová, Klára Vytisková, Lenka Nová, Viktor Dyk, Petr Ostrouchov Roman helcl a Steve Walsh. Součástí koncertu bude projekce fotografií předních českých fotografů a výstava artefaktů. 

Tak zavzpomínejte spolu s námi.

NyníPísně
Píseň: Kej som išial cez panski les (2022); Interpret: Chapadla; Album: Chapadla: Keď si já zaspievám
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písně
05:00Varhanní hudba
05:30Knihovnička
05:45Písně
05:57Myšlenka na den

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web