Výsledky ankety Album roku 2007

29. ledna 2008 Alternativní hudba, Aktuality Autor: Milan Tesař

V devátém ročníku ankety Album roku, vyhlášené hudební redakcí Proglasu, zvítězila skupina Traband nad Druhou trávou a Petrem Linhartem. Do první pětky se dále dostali Jan Buriana a Jana Vébrová.

Už podeváté vyhlásila hudební redakce Radia Proglas anketu Album roku. K hlasování jsou každý rok vyzvání publicisté, amatérští i profesionální hudebníci, vydavatelé, pořadatelé koncertů a festivalů a další. Kromě těchto adresně oslovených osobností mají právě hlasovat i jednotlivci z řad posluchačů, kteří najdou výzvu na internetových stránkách Proglasu hudba.proglas.cz.

Od většiny podobných soutěží se anketa Album roku liší svou univerzálností. Každý hlasující může dát svůj hlas jednomu či jakémukoli jinému počtu hudebních alb, které nebo která v uplynulém roce považovat za nejlepší. Roli nehraje žánr, národnost interpreta, a dokonce ani skutečnost, zda dané album vyšlo v daném roce. Bereme totiž v potaz, že pro někoho může být „albem roku“ (tedy albem, které nejvíc poslouchal a které jej nejvíc oslovilo) nahrávka stará například 30 let.

Do ankety Album roku 2007 hlasovalo 62 osobností.

Vítězem se stalo CD Přítel člověka, kterým své fanoušky i odbornou veřejnost loni na jaře překvapila metamorfovaná skupina Traband. Na druhém místě skončil ambiciózní a dlouho očekávaný projekt Dylanovky Roberta Křesťana a Druhé trávy. A bronzovou medaili si vybojoval kapelník skupiny Majerovy brzdové tabulky Petr Linhart se svým sólovým, tematicky sevřeným projektem Sudéta. Za pozornost rozhodně stojí také čtvrté místo Jana Buriana a jeho také tematického dvojalba Muži jsou křehcí. Za nejlepšího debutanta roku pak můžeme považovat severočeskou písničkářku Janu Vébrovou a její zvukově i autorsky neotřelé CD Kykyrý.

Zde je tedy ještě jednou přehledné pořadí na pěti místech + v abecedním pořadí uvedených dalších sem v anketě nejčastěji zmiňovaných titulů:

1. Traband: Přítel člověka (Indies Scope Records)
2. Druhá tráva: Dylanovky (Universal Music)
3. Petr Linhart: Sudéta (Indies MG)
4. Jan Burian: Muži jsou křehcí (Indies MG)
5. Jana Vébrová: Kykyrý (Indies Scope Records)
6.–12: Bob Dylan: Modern Times (Sony BMG)
Arnošt Frauenberg: Rozednívání (Studio Jumbo)
Garcia: Woven Ways (Supraphon)
Paul McCartney: Memory Almost Full (Universal Music)
Robert Plant/Alison Krauss: Raising Sand (Universal Music)
Radůza: V salonu barokních dam (Indies MG)
Marta Topferova: Flor nocturna (World Village/Classic)