Ty Syčáci slaví sto let trampingu

Ty Syčáci slaví sto let trampingu
10. ledna 2019 Alternativní hudba, Aktuality Autor: Milan Tesař

Brněnská skupina Ty Syčáci svým novým albem The Tramp! navazuje na předchozí titul Eldorado. Současně novinkou připomíná sto let trampingu u nás. Rozhovor se zakladatelem skupiny Petrem Vášou uvedeme v sobotu 16. února v 15.15.

Nové album skupiny Ty Syčáci vyšlo u příležitosti 100 let od založení republiky a také 100 let od vzniku trampingu a volně navazuje na předchozí studiový titul Eldorado (2013). Tvoří s ním jeden celek, který je zároveň poslední části trilogie „o dětech, rodičích a prarodičích“, kterému předcházely „opery“ SSSS (2002) a Lišák je lišák (2005).

Základní trojici Petr Váša, Tomáš Fröhlich a Petr Zavadil na novém albu jako hosté doplnily zpěvačky Jennifer Helia DeFelice a Jana Šteflíčková. Obě účinkovaly už na albu Eldorado a Váša o nich v té době řekl v rozhovoru pro magazín UNI: „U Jany Šteflíčkové se mi moc líbí, co dělá. Jako zpěvačka tvoří protipól k Jennifer, která o sobě tvrdí, že nezpívá, ale jenom mluví nebo rapuje.“

Skupina Ty Syčáci vznikla v roce 2000 a navázala na předchozí projekty svého frontmana Petra Váši – skupiny Z kopce a Ošklid a sólové fyzické básnictví. Od počátku jsou Vášovými kolegy v kapele Petr Zavadil a Tomáš Fröhlich. K původnímu akustickému triu později přibyla rocková verze s bicími (Aleš Pilgr). Na albu Eldorado z roku 2013 Petr Váša pracoval s konceptem takzvané translatiny, nadnárodního jazyka složeného z mezinárodně srozumitelných slov. Podobným způsobem pracuje i na novém albu The Tramp!, kde najdeme výčty etnických hudebních nástrojů, východních náboženských termínů, jmen andělů nebo válečných letadel, to vše zasazeno do kontextu příběhu trampů putujících světem.

 

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Regiony

Regiony

Beauties Otty Hejnice

hejnic_beautiesJazzový bubeník Otto Hejnic má nové album s filmovými melodiemi.

Album o podobách smrti

NeumannDarek_foto-J-SlamaPoslechněte nebo přečtěte si rozhovor se zpěvákem Darkem Neumannem, který nahrál album o různých podobách smrti.

Novinky z country a bluegrassu

09-ChorosiPoslechněte si pořad s novinkami z country, bluegrassu a trampské písně.

A. M. Úlet živě na Proglasu

IMG_9013Skupina A. M. Úlet hrála živě u nás ve studiu. Podívejte se na fotografie.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music