Slyšte, lidé! – To nejlepší z české hudební scény 2024

Pořad v souvislostech
To nejlepší z české hudební scény 2024
Budeme vysílat
Hudební výlet do Finska 2025
S Microscopem (nejen) do Katalánska V.
Novinky českých písničkářů a písničkářek 2025
Vysílali jsme
Hudební výlet do Finska 2025
Hudební výlet do Řecka
Hudební výlet do Řecka
Audioarchiv
Milan Tesař, programový ředitel Proglasu, vám v pořadu Slyšte, lidé! připomene nejlepší česká hudební alba roku 2024 podle svého subjektivního výběru. Uslyšíte například skupinu Jarabáci, Marii Puttnerovou, Vladimíra Mišíka, skupinu Clarinet Factory, Vladimíra Mertu, kapelu Der Šenster Gob a další. Premiéra na Nový rok 2025 v 16.55.
V říjnu 2024 vydala své čtvrté album držitelka Anděla a vítězka několika folkových soutěží, písničkářka a výtvarnice Martina Trchová. V roce 2020, v době covidu, spolupracovala s Martinem Kyšperským z kapely Květy na duetu Nové otazníky. Na tuto spolupráci nyní navázali a Martin se stal Martině producentem, aranžérem a hlavním spoluhráčem na albu, které se jmenuje 90 % štěstí. Martina se v písních inspirovala mimo jiné svým mateřstvím a nabízí posluchačům intimní poetiku s netradičními melodiemi a aranžemi, včetně prvků elektronické hudby. Vedle mateřství písně reflektují také rodinné ztráty nebo detaily městského života.
Od jazzu si na svém novém albu kousek odskočil kontrabasista a skladatel Robert Balzar. Jeho novinka s názvem Around the Bass je totiž trochu popová, trochu šansonová, trochu soulová a čtyři skladby jsou natočené dokonce s Jihočeskou filharmonií. Album obsahuje texty v češtině, slovenštině a angličtině od textařů, jako jsou Václav Kopta, Zoro Laurinc, Martin Sarvaš, Silvia Kaščáková a Jonathan Ramirez. Na albu hostují špičky české a slovenské hudební scény a – to nejdůležitější – všechny písně nazpívala Balzarova žena, slovenská zpěvačka a herečka Jana Balzar Lieskovská.
Zdeněk Lichnovský působí ve skupině Parta vynikajících lidí, ale v roce 2023 cítil potřebu vyjádřit se i jinak než s kapelou za zády. Zlom prý přišel během produkčního víkendu na chalupě, kde se formoval konečný zvuk alba. Významnou roli sehrála také spolupráce se zpěvačkou Lenkou Zbořilovou, se kterou má Zdeněk na albu duet s názvem Situace. Produkci alba, nazvaného Ideálně napořád, měl na starosti Martin Nouza alias nevertouch, přispěla i zmíněná Lenka Zbořilá alias Ivy Z. Mix obstaral Tomáš Havlen z dua Post-hudba, mastering provedl Tomáš Tkáč z kapely Něco něco.
Skupina Kolektivní Halucinace se přihlásila už se čtvrtým albem, Nejistota. Tomáš Havlen, který mixoval album Zdeňka Lichnovského, novou desku Kolektivní halucinace produkoval. Album Nejistota je podle kapely reakcí na proměnlivou realitu dnešního světa a zachycením současného stavu mysli. Album kombinuje písničkářské základy s prvky minimalistické i elektronicky laděné hudby. Důležitá je také symbióza textu a hudby.
V případě Vladimíra Merty jsme na nové řadové album čekali dlouho, ovšem v roce 2024 vydal hned dvě. V dubnu vyšly České sny a v září Vzdálená blízká. Jedná se o první dva díly zamýšlené větší série s názvem Nejisté jistoty. Tyto nahrávky mají přinést průřez Mertovou dosud málo známou nebo nově vytvořenou tvorbou. Album České sny obsahuje starší skladby jako Staré pásky a Opilý nájemník, ale také variaci na hit Paula Simona, poklonu Leonardu Cohenovi a reflexi současných událostí, například války na Ukrajině. Merta album popisuje jako součást nekonečné a nezačínající hudební cesty, na kterou zve své posluchače. České sny tak představují spojení minulosti, přítomnosti i budoucnosti v tvorbě legendárního českého písničkáře.
Pouhé dva týdny před koncem roku vydala nové album držitelka Anděla a vítězka ankety Proglasu Album roku z roku předchozího, tedy 2023, Marie Puttnerová. Pod názvem Zelená oblaka, růžové stromy vyšlo album jejích coververzí písní Zuzany Navarové. Přitom píseň Nechoď nikam s Puttnerovou nazpíval Iván Gutiérrez, někdejší pěvecký a hudební partner Navarové. Na album se dostaly především písně z pozdější tvorby Zuzany Navarové, tedy z alb nahraných s kapelou KOA, ale nechybí ani skladby z období skupiny Nerez nebo ještě dřívější. První singl z alba vyšel 7. prosince 2024, přesně v den 20. výročí úmrtí Zuzany Navarové.
S novým albem se v roce 2024 přihlásila také skupina Jarabáci, která experimentuje se zajímavými sestavami nástrojů – základem jsou ovšem dvě violoncella – také s různými hudebními formami. Současnou sestavu tvoří tři muzikanti – Jiří Čtyroký, Jakub Schmid a Ondra Tichý – plus dvorní textař kapely David Konopáč. Nové album se jmenuje Nejvyšší prkno a vyšlo digitálně a na vinylu.
Skupina Clarinet Factory, kterou tvoří čtyři profesionální klarinetisté, natočila své nové album Towers ve spolupráci s Milanem Cimfem, který do jejich hudby přidává bicí, samply a elektroniku. Hostem na albu je také pianistka Beata Hlavenková, se kterou kapela v minulosti spolupracovala v projektu Eternal Seekers. Kapela stále čerpá z klasického zvuku klarinetu, ale je otevřená experimentům a – jak říká – i agresivnějším tónům. I toto album vyšlo pouze digitálně a na vinylu, přičemž vinylová verze obsahuje tři strany hudby.
Tradiční židovskou hudbu s moderními prvky spojuje ve své tvorbě česká kapela Der Šenster Gob, která vydala společné album se švýcarskou zpěvačkou, skladatelkou a herečkou Leou Kalisch s názvem Shtetl Neshume. Zpěvačka a kapela se potkali na podzim 2022 ve švýcarském Curychu a z jejich původně jednorázového projektu nakonec vzniklo celé album a dlouhodobá koncertní spolupráce.
Album Vteřiny, měsíce a roky zpěváka Vladimíra Mišíka bude jistě opět aspirovat na desku roku v různých anketách. Album, které vyšlo v říjnu, je už třetí Mišíkovou spoluprací s producentem Petrem Ostrouchovem. Vyšlo na CD a jako vinylové dvojalbum a jeho součástí je obsáhlý booklet s texty písní a také s krásnými fotografiemi. Na albu najdeme 15 nových písní s texty Vladimíra Mišíka a Michaela Žantovského, ale také zhudebněné básně od autorů jako Josef Kainar, Jan Skácel, Jiří Dědeček a František Gellner.
V červenci 2024 odešel Oldřich Janota, jeden z nejoriginálnějších českých písničkářů, ale i tvůrců napříč žánry. Zanechal po sobě mimo jiné tři prakticky hotová, ale nevydaná alba – dlouho plánovaný Mariánský tanec, Rumové rachejtle a Sladká holka z venkova. Všechna tři vyšla na podzim péčí Janotovy ženy Romany – jednak jako vinylové desky, jednak jako miniaturní knihy, takzvané liliputky, s vloženou datovou kartou. Oldřich Janota byl vlivným písničkářem, který přesahoval hranice folku a experimentoval s různými žánry, včetně jazzu. Jeho tvorba ovlivnila mnohé umělce a jeho písně byly převzaty do repertoárů dalších interpretů. Během své kariéry se Janota často pohyboval mezi experimentálními přístupy a tradičními písněmi. V posledních letech se vracel k písňovému formátu, ale zároveň na svým pozdních nahrávkách spolupracoval s jazzovými muzikanty.
Ve spolupráci s producentem Nikolou Šolajou natočila své nové album Díky, včely! zpěvačka, která si říká Kvietah. Na albu se dále podíleli kytarista Honza Skorunk a bubeník Štěpán Bína, sama Kvietah se doprovází na klávesy. Album zpracovává témata jako válka na Ukrajině a moderní vztahy, včetně snahy o porozumění mezi lidmi a pocitu odmítání kvůli odlišnosti. Píseň MPJ se například věnuje aktivistce za práva transgender osob.
Soubor Hlaskontrabas Oktet vznikl v roce 2019 rozšířením původního dua Hlaskontrabas na skupinu čtyř zpěvaček a čtyři kontrabasistů. Zatímco původně kontrabasista Petr Tichý a zpěvačka Ridina Ahmedová pracovali s looperem, nováý sestava jim umožnila hrát i složitější skladby za pomoci živých spoluhráčů. Skladby pro jejich albu Kaleidoscapes napsali přední skladatelé soudobé hudby z Norska, Islandu, Izraele a Česka – naši zemi zastupuje Beata Hlavenková a také oba zakladatelé skupiny, tedy Tichý a Ahmedová. Přitom skladby vznikaly přímo pro tuto originální sestavu.