Holy Motors: Texty jako scénáře filmů

Holy Motors: Texty jako scénáře filmů

Pořad v souvislostech


Rozhovor s estonskou skupinou Holy Motors
Budeme vysílat

Rozhovor se španělskou skupinou Emeterians
Koncert skupiny WxP ze studia Proglasu
Tomáš Kočko o albu ONA
Vysílali jsme


Ondra Škoch a skupina Napořád

Koncert skupiny Listověj ze studia Proglasu

Rozhovor s portugalskou skupinou Danças Ocultas
Audioarchiv
6. prosince 2019 Alternativní hudba, Aktuality Autor: Milan Tesař

Holy Motors je skupina z Estonska, které se povedlo vydat album u prestižního amerického vydavatelství a koncertovat po celém světě. Přitom estonská média ji dnes vnímají skrze články z amerických časopisů a serverů. Našimi hosty v pořadu Jak se vám líbí budou tři členové skupiny – kytaristé Lauri Raus a Hendrik Tammjärv a zpěvačka Ellian Tulve. Hovořít s nimi budeme o minulosti i současnosti kapely i o tom, kde se vlastně dnes cítí doma. Premiéra 9. prosince, poté bude pořad k dispozici v audioarchivu.

Rozhovor s estonskou skupinou Holy Motors

Vaše skupina vznikla v roce 2012. Jaká byla v té době situace na estonské hudební scéně?

To je docela těžké říct, protože už je to pár let a navíc jsme tehdy byli všichni velmi mladí. Vůbec jsme se nepovažovali za součástí nějaké hudební scény. Vždyť jsme sotva začali cvičit. Neměli jsme vůbec žádné ambice. Kapela se rodila velmi postupně – dokonce jsme ani zpočátku neměli potřebné vybavení a například kytarové efekty a další věci jsme si půjčovali. Takto to fungovalo ještě při prvních koncertech. Hodně jsme si toho vyráběli také svépomocí.

Jak vznikají vaše písně?

Na začátku máme drobné nápady, které pak společně dáváme dohromady. Inspiruje nás všechno kolem nás. Někdy píšeme o cestě, po níž se pohybujeme. Nebo se jeden z nás probudí a zaznamená si sen, který měl. Nemáme tedy jasný recept na novou píseň, ale na základě takovýchto drobností skladby sestavujeme dohromady.

Jsou ve vašich textech důležitější emoce, nebo příběhy?

Obojí je důležité… Snažíme se do písní dostat své emoce, ale důležitý je i příběh. Ale nezáleží na tom, jak se cítíme při psaní písně my, protože každý posluchač si skladbu spojí se svými vlastními pocity. Texty písní pak vnímáme jako scénáře filmů nebo jako vyprávění příběhů.

Slavíte se svou hudbou úspěchy po celém světě. Jak vás berou doma v Estonsku?

Vlastně jsme už celý rok v Estonsku nehráli, takže ani nevíme, jak nás tam dnes lidé berou. Z 99 % už hrajeme mimo Estonsko. Letos v létě jsme například v naší rodné zemi nevystoupili ani jednou. Je také zajímavé, jak o nás referují estonská média. Když o naší kapele vyšel článek na americkém serveru Pitchfork, média v Estonsku nepsala o nás, ale o tom, co o nás psal právě Pitchfork.

Kde se tedy dnes cítíte doma?

Zrovna jsme o tom nedávno uvažovali. Kde je vlastně naše vlast? Nemyslíme si, že by to muselo být nutně Estonsko, protože doma se cítíme i v mnoha jiných zemích. Jsme taková kosmopolitní kapela. Nebo kapela ze země nikoho.

NyníDuchovní hudba
Skladba: Vesperae ex D - Nisi Dominus; Autor: Zeidler Józef; Dirigent: Borowicz Lukasz; Sóla: Mikolajczyk Anna - soprán, Barnacka Anna - mezzosoprán, Minkiewicz Ryszard - tenor, Machej Dariusz - bas; Soubor: Camerata Silesia
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Křesťan a svět

První výsledky ankety Album roku 2021

bokova_prometheusPředstavujeme 11. až 20. místo výroční ankety Proglasu o Album roku 2021.

Regiony

Regiony

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web