Hm... mají Plán na zimu

Hm... mají Plán na zimu
24. listopadu 2008 Alternativní hudba, Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

Skupina Hm…, která mimo jiné vtipně zhudebňuje klasickou českou poezii, právě vydává své třetí album, nazvané Plán na zimu. Písně z něho se začnou brzy objevovat v našem vysílání, rozhovor v pořadu Jak se vám líbí chystáme na leden.

Hm...: Plán na zimuSkupina Hm… vydává 24. listopadu nové (třetí řadové) album Plán na zimu.  Představí je 24. listopadu od 20.00 v Paláci Akropolis v Praze a 15. prosince v Brně ve Staré Pekárně. 

Skupina Hm… existuje již 14 let. Od roku 2001 hraje ve stálém složení Marek Doubrava, Viktor Ekrt, Filip Nebřenský a Tomáš Rejholec. Vydavatelem alba je sama skupina, resp. její občanské sdružení O.S.İ.N.A.

Dvě předchozí alba (To by mohlo být zajímavé z roku 2000 a Oběd z roku 2004) zaznamenala na klubové scéně v Čechách, na Moravě i ve Slezsku výrazný ohlas, což potvrzuje vyprodaný náklad obou.

Základním klíčem k hudbě Hm… není ani tentokrát konkrétní hudební styl nebo žánr, ale záliba v oživování klasické čítankové básně nápaditým zhudebněním. Skupině se to neobyčejně daří, a na novém albu se tak vedle sebe ocitají básně Vítězslava Nezvala, Jana Zábrany, Ivana Blatného, Jeana-Arthura Rimbauda či Františka Gellnera v rozmanitém stylovém složení, od triphopu přes cirkusovou kutálku a latinskoamerické rytmy až po téměř klasické komorní kvarteto.

Album začíná písní s textem Jeana-Arthura Rimbauda Plán na zimu, jejíž název dal jméno celému albu. Slovy Marka Doubravy: „Název alba zní, jako bychom plánovali posluchačům jejich čas. Spíše než to ale vnímám Plán na zimu jako nenápadnou výzvu ke klidným večerům s knihou v ruce, třeba zrovna s knihou poezie. A je už jedno, jestli zrovna s Rimbaudem, nebo někým docela jiným."

Jestliže na minulém CD byla největší klasickou básní Balada o očích topičových Jiřího Wolkera, na tomto je jistě nejznámější báseň Vítězslava Nezvala Sbohem a šáteček. Hm… opět předvedli citlivý smysl pro humor a klasickou čítankovou básničku převedli do hutného klavírního blues s vícehlasým zpěvem, při němž text básně ožil navzdory všem vzpomínkám z hodin literatury.

K nejveselejším textům na desce jistě patří báseň Vítězslava Nezvala Inspirace, která se v podání skupiny Hm… skutečně mění v lavinu nespoutaných nápadů. Hm… si zde zahráli na klasické komorní těleso, nic na tom nemění ani pozoruhodná technorytmická vložka uprostřed skladby. Autorem hudby je v tomto případě výhradně Marek Doubrava, skladatel s klasickým vzděláním.

Jediným původním textem na desce je Můj příběh, v němž se skupina svérázně vyrovnává se svými folkovými kořeny. Dva nejvážnější texty na albu představují básně Jiřího Ortena U tebe teplo je a Jana Zábrany Monotónní. V závěru alba posluchače čeká malé překvapení, jímž je třívětá miniatura Filipa Nebřenského, také skladatelsky vzdělaného hudebníka, La canzone del treno neboli Píseň vlaková. Čistě vokální trojhlasé skladby jsou zhudebněné „průmyslové" texty, opsané z gravírovaných štítků ve vlacích.

Skupina Hm… se vzhledem k situaci na trhu s hudebními nosiči rozhodla vydat CD vlastním nákladem (v počtu 1500 kusů). Slovy Viktora Ekrta: „Neefektivní model klasické distribuce přes kamenné obchody sice neopouštíme zcela, ale prodej alba budeme provozovat zejména přes svůj web, a to jak elektronicky ve formátu mp3, tak v podobě klasických CD zásilkovou službou. Jako určitý druh vyvážení jsme si ale k prodeji vybrali i některá malá oblíbená knihkupectví a literární kavárny, ve kterých budeme pro nás stylovější formou nabízet album také. Seznam vybraných míst bude pro zájemce zveřejněn na našich stránkách. Takový způsob nabízení se nám líbí, myslíme si, že naše publikum chodí do přesně takových míst, a je to vlastně určitý druh komunikace s našimi fanoušky."

(Oficiální tisková zpráva. Další informace: www.skupina.hm)