Vzpomínka na zpěvačku Janu Robbovou

25. prosince 2007 Aktuality Autor: Milan Tesař

Zpěvačka Jana Robbová, která svou kariéru začínala na počátku 70. let v divadle Semafor, si vysloužila přezdívku podle svého prvního hitu Sopka. Na pozapomenutou interpretku vzpomeneme v pořadu Vítejte, senioři! ve čtvrtek 27. prosince.

Pražská rodačka Jana Robbová zpívala na začátku 70. let v divadle Semafor a proslavila se mimo jiné hitem Sopka. Projev mladé interpretky byl prý tak přesvědčivý, že slovo „sopka“ se brzy stalo její přezdívkou. Kromě sólových nahrávek Robbová v 70. letech nazpívala duety s Václavem Neckářem, Karlem Gottem nebo Jiřím Helekalem. Hrála se semaforskou kapelou Groš, dále s formacemi Bacily, Orient, Centrum a Proměny i s rozhlasovým a televizním orchestrem. V roce 1973 zvítězila na festivalu Děčínská kotva u diváků i u odborné poroty. Zpívat přestala v polovině 80. let z vlastního rozhodnutí a poté se živila jako prodavačka v kantýně a servírka. Zemřela v roce 1996 ve 45 letech na rakovinu hrtanu.

Profilové album Jany Robbové s názvem Holka bláznivá nedávno vydal producent František Rychtařík. CD obsahuje 21 písní z let 1972–80, přičemž z velké části jde o duety s už zmíněnými zpěváky Helekalem, Neckářem, Gottem nebo Viktorem Sodomou. Na Proglasu si album připomeneme ve čtvrtek 26. prosince od 9.30 v pouřadu Vítejte, senioři!