Vánoční alba 2008

Vánoční alba 2008
28. prosince 2008 Aktuality, Folk, Jazz Autor: Milan Tesař

V sobotu 27. prosince jsme vám v týdeníku Slyšte, lidé! nabídli přehled nejzajímavějších vánoční alb roku 2008. Pořad si můžete poslechnout ještě v repríze v úterý 30. prosince od 16.55, případně jej najdete v našem audioarchivu. Informace o albech najdete také v tomto článku. Poslouchejte, čtěte a napište do diskuse pod článkem, které z vánčoních alb roku 2008 považujete za nejzajímavější.

Enya: CD And Winter Came...Enya: And Winter Came… (Warner Music)

Zasněné a mlžným oparem kláves zahalené skladby irské autorky Enyi zimní atmosféru navozují bez ohledu na texty. Proto není zpěvaččino vánoční (či zimní) album žádným překvapením. Pod názvem And Winter Came… se skrývá kolekce, která Enyiny fanoušky nadchne (zpěv je ještě zasněnější a klávesy ještě mlžnější), ale ostatním k irské interpretce cestičku nevyšlape. Vinou titulní fotografie na obalu se zpěvaččinými bělostnými šaty se pohybujeme na hraně kýče, avšak originální autorce se ještě daří výsledek vybalancovat. Nejzajímavější je závěr alba s dynamickou a melodickou písní My! My! Time Flies! a především s Oíche chiúin, což je Tichá noc v keltské irštině.

Spyro GyraSpyro Gyra: A Night Before Christmas (Heads Up/Classic)

I když se jedná o pětičlennou jazzovou instrumentální formaci, v některých písních hostují zpěváci včetně například výborné sólistky Janis Siegel. Album obsahuje především známé melodie typu Tiché noci, Have Yourself A Merry Christmas a podobně.

Irena Budweiserová: O Vánocích zpívám (Indies MG)

Komorně pojala své sólové vánoční album dáma charakteristického hlasu, Irena Budweiserová, která svou kolekcí O Vánocích zpívám navazuje na své předchozí CD Nobody’s Fault…, zaměřené na černošské spirituály. Tentokrát je repertoár různorodější (vedle písní americké provenience zde najdeme koledy české a moravské, ale také francouzské nebo španělské), avšak aranže na pomezí akustického jazzu a folku zůstávají. Budweiserová ve spolupráci se svou kapelou Fade In (v čele s kytaristou Miroslavem Linkou) nabízí jak očekávatelné, tak překvapivé úpravy. Nejzajímavější je původně španělská píseň Hleď, mámo, kdo je u dveří, přetavená do flamencového rytmu.

Ginevra: Písně vánoční od Ginevry (Ginevra Music)

Skupina Ginevra zvítězila na našem největším folkovém festivalu Zahrada v roce 2001. Skupinu tvoří kytarista a hráč na mandolínu Vašek Plecitý, klávesistka Jana Handlová, kontrabasista a akordeonista Milan Černohorský, dále na flétny a kornamúzu hraje Romana Plecitá, na kytaru Martin Skala a na buben, konga a další rytmické nástroje Eva Čechová. Jako hosté na vánočním albu vypomohli Josef Svejkovský na pastýřské trubky, Jaroslav Slepička na klavír, Pavel Šmolík na varhany a Bouškův komorní orchestr ve složení čtvery housle, dvě violy, violoncello a kontrabas. Romana Plecitá uvedla v létě 2008: „Já jsem vždycky měla Vánoce docela ráda. Jenže vánoční deska, která trvala skoro dva roky – to když se poprvé nahrané koledy nějak vypařily z počítače a museli jsme nahrávat vše znovu –, mě o pravou vánoční náladu a atmosféru tak trochu připravila. Takže dnes jsou pro mne koledy spíš jenom okrajovou záležitostí a nějaký pátek určitě bude ještě trvat, než si je poslechnu.“

CD Faith HillFaith Hill: Joy To The World (Warner Music)

Vánoční album několikanásobné držitelky Grammy především v countryových kategoriích Faith Hill se jmenuje Joy To The World podle známé písně na melodii Georga Friedricha Händela. CD obsahuje především americkou vánoční klasiku jako Santa Claus Is Coming To Town nebo Little Drummer Boy. Nechybí samozřejmě Tichá noc. Faith Hill na její desce doprovází orchestr The Nashville String Machine a dva londýnské sbory Metro Voices a The London Oratory School Boys Choir.

Aretha Franklin: This Christmas (Warner Music)

Vánoční album natočila také Aretha Franklin, jedna  z nejslavnějších zpěvaček všech dob, výborná interpretka soulu, gospelu a také oldies stylů. Na scéně působí už více než 45 let a například v 60. a 70. letech byla na vrcholu americké hitparády jako doma. Držitelka řady cen Grammy se proslavila i jako autorka, avšak na svém novinkovém CD This Christmas nabízí především léty prověřený repertoár. Vedle vánočních písní na desku zařadila slavné Bachovo Ave Maria s doprovodem sboru The Fire Choir.