Slyšte, lidé!: Profil skupiny Folk Team

6. srpna 2015 Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

Čtyřicet let své existence loni oslavila brněnská skupina Folk Team. Při té příležitosti vyšlo koncertní CD a DVD Jako živí, které obsahuje průřez repertoárem této folkrockové kapely. Zčásti z tohoto alba, zčásti ze starších nahrávek budou pocházet písně, které vám nabídneme v pořadu Slyšte, lidé! V něm budeme sledovat minulost i současnost jedné z nejzajímavějších a také nejpoetičtějších skupin na brněnské scéně. Poslouchejte v sobotu 8. srpna od 19.15 nebo v úterý 11. srpna v 16.55.

Skupina Folk Team je už čtyřicet let součástí české folkové scény, která se za tu dobu výrazně proměnila. Kytaristka a textař skupiny Ivan Huvar říká: „Folk měl dříve společenský náboj. Sdružoval muzikanty i publikum se stejným životním postojem. Dnes tato funkce vymizela. Festivaly jsou vesměs multižánrové, publikum se chce především bavit, a je jedno, z jakého soudku.“

Folk Team vznikl v polovině 70. let a velmi rychle se etabloval na brněnské scéně. Na webu skupiny čteme: „Domovskými scénami se kapele staly Vysokoškolský klub a  klub Esenc. V klubech po celé republice odehráli do roku 1984 až 100 koncertů ročně.“ Základ sestavy tvořili od počátku houslista Pavel Kopřiva a kytarista Roman Venclovský, ke kterým se velmi brzy připojil třetí člen, flétnista Tomáš Úlehla. V roce 1983 se členem Folk Teamu stal Ivan Huvar a důležitý byl také příchod baskytaristy Dalibora Dunovského. Folk Team se coby ke svým inspiracím hlásí ke skupině Crosby, Stills, Nash & Young nebo k Bobu Dylanovi. Tedy k interpretům, kteří se pohybují na pomezí folku a rocku a kterým jde o silné sdělení.

Jak zdůrazňuje kapelník Pavel Kopřiva, důležitým mezníkem byl pro Folk Team rok 1990. Od té doby totiž se skupinou hrál Dalibor Dunovský na baskytaru a kapela také začala více používat nejen perkuse, ale i bicí soupravu. „Příklon ke skutečnému folkrocku pak byl patrný asi od roku 1996, kdy jsme bicí používali už často. A na posledních dvou deskách jsou už součástí kapely. Takže jsme zbigbítovatěli a teď jsme klasickou folkrockovou kapelou,“ říká houslista Folk Teamu.

Pavel Kopřiva se hudbě věnuje také jako majitel agentury a vydavatelství a organizátor řady akcí včetně Festivalu Slunce ve Strážnici. O svém městě říká: „V Brně je strašně moc dobré muziky. Jsou období, například listopad a prosinec, kdy bych mohl jít denně na čtyři nebo pět koncertů. Mám velkou radost z jazzových festivalů, které se v Brně konají. Mám radost, že je tady konečně kvalitní koncertní sál – Sono Centrum –, a to i přesto, že sám pořádám své akce spíše v Semilassu. Brno koncertům přeje a opravdu je kam chodit. Jsme město, kde si člověk vybere a někdy si ani nemá nárok vybrat.“

John Hinshelwood zpívá Emily Dickinsonovou

hinshelwood_called-backSkotský písničkář John Hinshelwood natočil album zhudebněných básní Emily Diskinsonové.

Regiony

Regiony

Tinitus skupiny Původní Bureš

13-PuvodniBuresChystáme rozhovor se skupinou Původní Bureš o novém albu Tinitus.

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Partneři

Harmonie_logo_velke_web