Slyšte, lidé!: Hodina s jamajskou hudbou

28. března 2008 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

O celosvětovou proslulost žánru reggae se postaral jamajský mulat Bob Marley. Na ostrově v Karibském moři však hudba se specifickým rytmem existovala už dříve. V nejbližším vydání pořadu Slyšte, lidé! se dozvíte například o tom, jak z jamajského boogie vzniklo rychlé ska a z něj později klidnější reggae. Budeme listovat knihou reggae českého publicisty Saši Neumana. A především si představíme několik novinek českých i světových kapel: vedle Jamajky se podíváme na ostrov Mauricius a všimneme si také jednoho amerického bluesmana, který si k reggae odskočil. Poslouchejte v sobotu 29. března od 19.15 nebo v úterý 1. dubna od 16.55.

Příští vydání hudebního týdeníku Slyšte, lidé! na Radiu Proglas bude patřit novinkám z žánrů reggae a ska.

Předtavíme si skupinu Otentik Streeet Brothers, která už více než 15 let funguje na ostrově Mauriciu v Indickém oceánu a věnuje se mimo jiné stylu ragga.

United Flavour je mezinárodní sestava, jejíž členové pocházejí z Česka, Slovenska, Francie a Španělska. Hrají směs reggae s latinskoamerickými rytmy, hiphopem, popem a především moderní elektronickou hudbou.

Respektovaný americký bluesman Corey Harris natočil nedávno album Zion Crossroads čistě ve stylu reggae a podle internetového serveru Rastaman.cz album „patří k tomu nejlepšímu, co jste loni mohli slyšet“.

Na Jamajku, vlast ska a reggae, zavítáme se skupinou Skatalites, od jejíhož založení letos uplyne už 44 let. Členové skupiny například byli ve studiu u raných nahrávek Boba Marleyho.

Českou ska scénu bude zastupovat skupina Sto zvířat se svým novým albem Rozptýlení pro pozůstalé s českými texty Tomáše Belka.

Pořad zakončí dvě ukázky z aktuálního alba skupiny Feher Feketer Kerek z Mladé Boleslavi.

Kromě toho budeme v pořadu listovat knihou Reggae hudebního publicisty Saši Neumana, která vyšla v roce 2005 v nakladatelství Torst.

Pořad vysíláme v sobotu 29. března od 19.15 a v repríze v úterý 1. dubna od 16.55.

Námět k diskusi:

Líbí se vám ska a reggae? Posloucháte tyto styly? Čím jsou pro vás zajímavé?